Hlavní obsah
 

Schettino vůbec neměl být kapitánem Costy Concordie, shledal soud

Francesco Schettino nebyl způsobilý, aby jako kapitán navigoval výletní loď Costa Concordia s více než 4000 lidmi na palubě. Ve čtvrtek to uvedl vrchní italský odvolací soud, informovala agentura Reuters. Plavidlo se počátkem roku nebezpečně přiblížilo ostrovu Giglio u pobřeží Toskánska, najelo na útes, převrátilo se a zpola potopilo. Nejméně 30 lidí přišlo o život, těla dalších dvou se dosud nenašla.

 
Schettino vůbec neměl být kapitánem Costy Concordie, shledal soud

Kasační soud v písemném zdůvodnění trvání domácí vazby pro Schettina mimo jiné uvedl, že kapitánovo vedení nebylo dostatečně pevné a jeho chování v krizové chvíli bylo neodpovědné.

Schettino výletní loď o výtlaku 114 500 tun navedl příliš blízko pobřeží a po nehodě, která následovala, z lodě prchl dřív, než byla dokončena evakuace všech 4200 cestujících a palubního personálu.

Potopená Costa Concordia

Foto: Profimedia.cz

Schettino doma v Meta di Sorrento u Neapole čeká na začátek procesu. Přípravné řízení s ním proběhlo už v březnu v Grossetu nedaleko Florencie. Kapitánovi hrozí vězení za porušení předpisů, nedbalost , ohrožení bezpečnosti pasažérů a posádky a zabití.

Vrak mamutí výletní lodi u Giglia stále leží na boku a jeho podpalubí je do výšky 20 metrů zatopené. Původně se mluvilo o vyzvednutí vraku tento měsíc, což se nestane. Experti chtějí vrak do srpna stabilizovat, než se rozhodnou ho z místa odstranit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků