Hlavní obsah
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a exmodelka Carla Bruniová Foto: Nasser Nuri, Reuters

Sarkozy s partnerkou žalují Ryanair za nepovolenou reklamu

Pařížský soud ve čtvrtek začal projednávat žalobu prezidenta Nicolase Sarkozyho a jeho partnerky Carly Bruniové na leteckou společnost Ryanair, která podle nich neoprávněně použila jejich foto v reklamě. Bruniová požaduje na nízkonákladovém irském dopravci odškodnění 500 000 eur, Sarkozy symbolické jedno euro.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a exmodelka Carla Bruniová Foto: Nasser Nuri, Reuters
Sarkozy s partnerkou žalují Ryanair za nepovolenou reklamu

Ryanair se podle agentury AP i ve čtvrtek snažil spor vyřešit smírem, požadavek Bruniové ale odmítl jako naprosto neoprávněný. Případ je řešen ve zkráceném řízení a verdikt by měl padnout v úterý.

Ryanair využila spekulací o svatbě

Žaloba Sarkozyho a Bruniové se týká reklamy, kterou Ryanair zveřejnil v pondělí v deníku Le Parisien. Na snímku se zpěvačce a modelce Bruniové přisuzují slova "S Ryanairem se může mé svatby zúčastnit celá moje rodina". Stejný den označil úřad francouzského prezidenta reklamu za nepřijatelnou.

O svatbě Sarkozyho s italskou kráskou se spekuluje od počátku letošního roku. Jejich vztah se na veřejnost dostal v polovině prosince, ale už o tři týdny později podruhé rozvedený francouzský prezident novinářům řekl, že "je to vážné". Kdy se svatba uskuteční, ale neprozradil, poznamenal, že veřejnost se velmi pravděpodobně o sňatku dozví až poté, co bude uzavřen.

Dnes Sarkozyho mluvčí novinářům osvětlil, proč prezident žádá pouhé euro, tedy asi 26 korun, zatímco jeho partnerka požaduje za stejný snímek v přepočtu zhruba 13 milionů korun. Pro prezidenta je to otázka principu, kdežto pro Bruniovou jde o profesní záležitost.

Bruniová žádá honorář za reklamu

Thierry Herzog, který pár právně zastupuje, označil požadavek Bruniové za odpovídající, protože pro tuto modelku je honorář kolem půl milionu eur za zveřejnění fotografie běžný.

Ryanair vydal ke sporu prohlášení, v němž se prezidentovi veřejně omluvil a slíbil, že podobná věc se už nebude opakovat. Jako vyrovnání nabídl, že zašle na charitu pět tisíc eur.

Stejnou částku na dobročinné účely a také symbolické euro nabídla společnost i Bruniové. Její požadavek odmítla jako naprosto neoprávněný. Ryanair přitom poukázal na fakt, že Bruniová vůbec neprotestovala proti tisícům snímků, na nichž se objevuje, a které v uplynulých týdnech, kdy vyšlo najevo, že tvoří pár se Sarkozym, zveřejnilo asi 55 000 deníků a časopisů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků