Hlavní obsah
Nový START podepsali prezidenti USA Barack Obama (vpravo) a Ruska Dmitrij Medvěděv loni v Praze. Foto: Dmitri Astakhov, Reuters

Ruští senátoři stvrdili platnost Nového STARTU z Prahy

Rada federace, horní komora ruského parlamentu, ve středu podle očekávání ratifikovala smlouvu s USA o omezení jaderných arzenálů. Tzv. Nový START počítá s tím, že v příštích sedmi letech se strategické jaderné arzenály obou velmocí sníží přibližně o třetinu z 2200 na 1500 hlavic. Americký Senát smlouvu odhlasoval na konci loňského roku.

Nový START podepsali prezidenti USA Barack Obama (vpravo) a Ruska Dmitrij Medvěděv loni v Praze. Foto: Dmitri Astakhov, Reuters
Ruští senátoři stvrdili platnost Nového STARTU z Prahy

Senátoři Rady federace dokument přijali den poté, co tak učinili poslanci Státní dumy. [celá zpráva]

Smlouva, kterou loni v dubnu v Praze podepsali prezidenti Dmitrij Medvěděv a Barack Obama, dává Rusku a Spojeným státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily. Počet hlavic má klesnout na 1550 z dosavadních 2200. Počet rozmístěných nosičů, tedy ponorek, letadel a raket, klesne na 700.

Nová smlouva rovněž umožňuje vzájemné kontroly jaderných arzenálů, což nebylo možné od předloňského prosince, kdy vypršela platnost původní smlouvy Start.

Americký Senát smlouvu odhlasoval už loni v prosinci. K textu připojili rezoluci, která zdůrazňuje právo na vybudování amerického systému protiraketové obrany. Moskva si na oplátku vyhradila právo od STARTU odstoupit, kdyby systém ohrožoval její bezpečnost.

Proces jaderného odzbrojování USA a Ruska
Dohody o omezování jaderných zbraní mezi USA a Ruskem se táhnou od éry Sovětského svazu a studené války. První rozhovory o snižování arzenálů se datují do šedesátých let. Tehdy měla každá země k dispozici přes 30 tisíc nukleárních hlavic.
První významnou dohodou byla SALT. Zkratka z anglického Strategic Arms Limitation Talks (Rozhovory o omezení strategických zbraní) naznačuje, že nešlo o redukování počtu hlavic, nýbrž omezování rozšiřování arzenálů. Dohoda SALT II z roku 1979 nebyla sice plně ratifikována, ale byla dodržovaná, a to dokud během svého druhého funkčního období americký prezident Ronald Reagan nepřekročil její limity.
Klíčovým zlomem pak byla jednání Reagana se sovětským protějškem Michailem Gorbačovem. Po dohodě ze summitu v Reykjavíku se země zbavily celkem více než 2 600 střel.
Dohodu v červenci 1991 nahradila smlouva START. V roce 2002 navíc prezidenti USA a Ruska George Bush a Vladimir Putin podepsali Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní (SORT). V té se obě strany zavázaly snížit svůj jaderný arzenál o 1700 až 2200 hlavic.
Na pokračování smlouvy START, tzv. Novém STARTu, se dohodli prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medvěděv. Smlouvu podepsali v dubnu 2010 v Praze.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků