Hlavní obsah
 

Ruský supertank při nácviku přehlídky stávkoval

Čtvrteční generálku na velkolepou sobotní vojenskou přehlídku na Rudém náměstí provázel problém. Jeden z nejsledovanějších „exponátů”, nový tank T-14 Armata, při nácviku odmítl poslušnost.

 
Ruský supertank při nácviku přehlídky stávkoval

Jeden T-14 Armata se při generálce náhle zastavil, i když ostatní pokračovaly v jízdě. Motor mu běžel, kupředu ale nepokračoval. Snaha tank odtáhnout byla také marná. Vše se záhy vyřešilo samo, stroj se po patnácti minutách rozjel.

Organizátoři generální zkoušky nejprve ujistili novináře, že zastávka byla plánovaná a měla sloužit „nácviku evakuace“. Později ale zdroje z ruského ministerstva obrany přiznaly, že stroj, který se má v příštích letech stát oporou ruských tankových jednotek, zůstal stát neplánovaně. Posádka prý nezvládla řízení a padesátitunový tank museli z Rudého náměstí vyvézt technici výrobního závodu Uralvagonzavod.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ruské vrtulníky Kamov Ka-52 Alligator nad Rudým náměstím

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Armata je nejmodernější ruský tank, který se právě zavádí do výzbroje. Od svých předchůdců se značně liší uplatněním vysoké míry automatizace a elektroniky. Věž je ovládána dálkově a automatické je i nabíjení. Posádka sedí v dobře pancéřované kapsli.

Tanky T-14 Armata v centru Moskvy

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Přehlídky k připomínce konce II. světové války se zúčastní přes 16 000 vojáků a k vidění bude 201 kusů techniky i 143 letadel a vrtulníků.

Rozsáhlý arzenál zbraní bude sahat od druhoválečných tanků T-34, které významnou měrou přispěly k porážce Hitlerovy Třetí říše, po nejmodernější zbraně včetně T-14 a obrněných transportérů na stejném podvozku, samohybných houfnic Koalicija SV nebo transportérů na podvozku Kurganěc-25. Chybět nebudou ani balistické rakety Jars, Iskander nebo systémy protivzdušné obrany Buk a S-400.

Nácvik přehlídky na Rudém náměstí

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Tank T-14 Armata /(vlevo) před nácvikem přehlídky

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Na přehlídku se při nácviku chystali také letci. Stíhači na nebi vytvořili symbolickou sedmdesátku, bitevníky Su-25 zase  ruskou trikolóru.

Přelet ruských bitevníků Su-25 nad Rudým náměstím

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Přehlídky se zúčastní také vojáci v dobových uniformách pěchoty, námořnictva, letectva, ženijních a kozáckých oddílů i jezdectva.

Ruské vojačky při nácviku přehlídky na Rudém náměstí

Foto: Grigory Dukor, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků