Hlavní obsah

Ruský ministr: Letadla padají, protože tu panuje bordel

Série leteckých katastrof, při nichž letos v Rusku zahynuly desítky lidí, je podle člena ruské vlády způsobena "bordelem v leteckých společnostech", kde je třeba zavést "železnou disciplínu". Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu v neděli na poradě v Moskvě řekl, že nedávná tragédie letounu s hokejisty u ruské Jaroslavle byla za posledních dvacet let už 67. leteckým neštěstím v zemi.

Ruský ministr: Letadla padají, protože tu panuje bordel

Podle ministra může za mnohá neštěstí nepozornost a slabá odborná příprava pracovníků letištních služeb i posádek.

"Na severu jeden letoun přistával a zároveň startoval vrtulník. Chlapec (na kontrolní věži) seděl, popíjel čaj a nezastavil letadlo ani vrtulník. Důsledek? Vrtulník všem členům posádky uřezal nohy," řekl rozhořčený Šojgu.

Jeřáb zvedá trosky letadla u Jaroslavle

Foto: Profimedia.cz

Ministr naznačil, že za některými nehodami může být i alkohol. "Proč první nebo druhý pilot nevzal navigátora klackem po hlavě a nevynadal mu do ožralých prasat?" popsal ministr příčinu jedné z leteckých katastrof. "Pak vykřikujeme, počkat, posádka za to nemůže, jsou to fajn kluci, vinen je (ministr dopravy) Levitin. Tak se ale nikam nedostaneme."

Z informací ruských médií není zřejmé, které konkrétní letecké katastrofy měl Šojgu ve své kritické poznámce na mysli. Podle dostupných statistik za poslední dva roky postihla ruské civilní letectvo zhruba desítka vážných havárií.

Kromě katastrofy u Jaroslavle to byla například letos v červnu havárie letadla Tu-134 u Petrozavodska se 47 mrtvými, pád letounu An-24 u Krasnojarska loni v srpnu s 12 mrtvými nebo známé neštěstí polského vládního letounu loni v dubnu u Smolenska, kde zahynulo 96 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků