Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Nir Elias , Reuters

Rusko si posvítí na blogy, bude je regulovat

Rusko v úterý pokročilo v tažení proti bloggerům, které Kreml viní z podpory opozičních skupin a organizování protivládních demonstrací. Třetím, závěrečným čtením v úterý dolní komora ruského parlamentu schválila nový zákon, který zpřísňuje dohled nad blogosférou a úředně reguluje fungování blogů s denní návštěvností převyšující tři tisíce čtenářů.

Ilustrační foto Foto: Nir Elias , Reuters
Rusko si posvítí na blogy, bude je regulovat

Každý takový blogger musí projít úřední registrací a poměrně radikálně změnit své chování. Zákon dává úřadům nástroj k postihu bloggerů za šíření informací, které stát nepovažuje za hodnověrné. Blogger nesmí zveřejňovat detaily ze soukromého života jiných lidí, musí uvádět věkový limit pro příchozí čtenáře a respektovat ustanovení volebních zákonů o politické propagaci.

Centrálně registrovat bude bloggery cenzurní úřad Roskomnadzor. Blogger jeho úředníkům musí poskytnout své jméno a příjmení a internetovou adresu svého blogu. Pokud tak neučiní, vyžádá si Roskomnadzor tyto údaje od poskytovatele připojení.

Úspěšní bloggeři budou tak nyní v Rusku prakticky pod stejnou kontrolou, jako klasická média, uvedla v komentáři k novému zákonu rozhlasová stanice Echo Moskvy. Práva, která ruské zákony klasickým médiím stále ještě poskytují, ale mít nebudou. Nesmějí například vydělávat na internetové reklamě.

Kasparova zakázali

Podle kritiků nového zákona bude nyní muset procesem registrace projít i prezident Vladimir Putin, jehož blog má statisíce čtenářů. Ze zákona navíc ani nevyplývá, že se cenzura omezuje jen na ruské bloggery - Echo Moskvy uvádí, že by měl Roskomnadzor s žádostí o registraci kontaktovat možná i americký prezident Barack Obama.

Ruská cenzurní organizace se v posledních letech v kruzích ruské opozice stala symbolem systematického boje Kremlu proti nepohodlným názorům. Roskomnadzor se zvlášť zaměřuje na ruský internet a blokuje stovky webových stránek kvůli údajnému podezření z šíření extremismu a nesnášenlivosti či pro ohrožování mravní výchovy mládeže.

V březnu například zablokoval přístup na internetové stránky kasparov.ru, které provozuje známý Putinův kritik, politik a šachový velmistr Garri Kasparov. Do černého seznamu Roskomnadzor zařadil i stránku známého bloggera a opozičníka Alexeje Navalného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků