Hlavní obsah

Rusko se dohodlo na umístění vojsk v Abcházii a Jižní Osetii

Rusko ve středu podepsalo smlouvy o přátelství a vzájemné spolupráci s Abcházii a Jižní Osetii. Umožňují Moskvě v obou separatistických oblastech, které se odtrhly od Gruzie, umístit své vojenské jednotky. Gruzie podpis smluv označila za faktickou anexi obou těchto separatistických regionů Ruskem.

Rusko se dohodlo na umístění vojsk v Abcházii a Jižní Osetii

Smlouvy v Kremlu podepsal ruský prezident Dmitrij Medvěděv s předáky obou regionů Sergejem Bagapšem a Eduardem Kokojevem. Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci zaručují i vojenskou pomoc pro případ, že by se Gruzie opět pokusila tyto oblasti ovládnout.

Podle smlouvy se „každá ze stran zavazuje poskytnut druhé straně právo využívat vojenských základen a objektů na svém teritoriu.“ Ze smlouvy neplyne, jak silné ruské síly budou na ruských základnách v obou zemích, dříve se uvádělo, že 3800 mužů v každém regionu, převážně v místech, kde už nyní jsou ruské jednotky.

Bagapš a Kokojev řekli, že zřizování ruských vojenských základen v jejich republikách začne v nejbližší době a že ruských vojáků tam bude dost na to, aby zabránili opakování gruzínské agrese.

Výhrady Tbilisi

Vysoký gruzínský představitel Alexandr Lomaja řekl, že Rusko tak obě separatistická území de facto anektovalo, a označil to za hrubé porušení mezinárodního práva.

Ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin v Bruselu řekl, že plánovaná přítomnost 7600 ruských vojáků v Jižní Osetii a v Abcházii není v rozporu s dohodou o příměří, která byla podepsána v srpnu. "Tito vojáci tam budou rozmístění na pozvání vlád obou zemí," prohlásil. Podle něho Rusko zcela stáhlo své jednotky na pozice před zahájením konfliktu, jak ho k tomu zavazovala dohoda o příměří.

Projevy hrozily Gruzii

„Je to bezpochyby historická událost, k níž jsme nedospěli jednoduše, a národy těchto republik se k nim vysloveně protrpěly,“ uvedl Medvěděv při podpisu smluv a dodal: "Naše země budou společně přijímat nezbytná opatření, aby zachovaly mír i čelily aktům agrese... Budeme si jako přítel příteli poskytovat veškerou nezbytnou podporu, včetně vojenské. Medvěděv se odvolával na Chartu OSN, která zaručuje právo na individuální i kolektivní obranu.

"Opakování agrese ze strany Gruzie, kde se netají s revanšistickými náladami a kde pokračuje militarizace státu, by vedlo ke katastrofě regionálního rozměru. Proto ať nikdo nepochybuje o tom, že nedopustíme další vojenské dobrodružství. Ať si nikdo nedělá iluze," varoval ruský prezident.

Eduard Kokojev uvedl, že smlouva má pro Jižní Osetii „obrovský význam a historické měřítko, a to a nejen proto, že „jsme uzavřeli základní politickou dohodu s jedním předních států světa, ale také proto, že tato dohoda zaručuje bezpečnost naší strany a celé oblasti Kavkazu“.

Bagapš odmítá návrat gruzínských uprchlíků do Abcházie

Bagapš dodal, že Abcházie nehodlá budovat stát jednoho národa a že bude garantovat zájmy všech národnostních menšin. Zároveň ale prohlásil, že návrat všech asi 100 000 lidí, kteří ze země uprchli, není možný, protože by to hrozilo novou válkou.

Uprchlíci jsou převážně etničtí Gruzíni, běžně se však uvádí, že je jich víc než dvojnásobek počtu, který zmínil Bagapš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků