Hlavní obsah
Ruský premiér Dmitrij Medvěděv Foto: Dmitry Astakhov/RIA Novosti/Pool , Reuters

Rusko rozšířilo zákaz dovozu potravin na další země

Rusko ve čtvrtek přidalo Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko na seznam západních zemí, ze kterých zakázalo dovoz potravin. Zároveň pohrozilo tímto krokem i Kyjevu, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Příslušné nařízení podepsal premiér Dmitrij Medvěděv.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv Foto: Dmitry Astakhov/RIA Novosti/Pool , Reuters
Rusko rozšířilo zákaz dovozu potravin na další země

Zákaz dovozu potravin je ruskou odvetou na západní sankce, uvalené loni na Rusko kvůli anexi Krymu a jeho roli v ukrajinském konfliktu. Sankce i ruské embargo byly letos v červnu o rok prodlouženy.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Rusko dál ničí zakázané potraviny z Evropy

Video: Reuters

"Nyní ke státům Evropské unie, Austrálii, Kanadě, Norsku a USA, ze kterých jsme loni v srpnu zakázali dodávky některých druhů zemědělské produkce, jsme přidali řadu dalších zemí, konkrétně Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko," řekl premiér na zasedání vlády a dodal, že jmenované státy se již dříve přidaly k unijním protiruským sankcím.

Embargo hrozí i Ukrajině

Smlouva o přidružení Ukrajiny, jejíž součástí je dohoda o vytvoření zóny volného obchodu, má vstoupit v platnost první den roku 2016. Dokument byl podepsán už loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena. Rusko dalo několikrát najevo, že si přeje další odklad, případně změnu textu či připojení dodatků. V minulosti hrozilo, že po přidružení Ukrajiny k EU omezí přístup ukrajinských výrobků na ruské trhy.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Rusko už zlikvidovalo sedm tun sýrů a 150 tun vepřových výrobků z evropské produkce

Video: Reuters

"Pokud jde o Ukrajinu, zákaz dovozu zemědělských výrobků vstoupí v platnost jen v případě, že (ukrajinská) vláda uplatní ekonomickou část dohody o přidružení k EU, kterou Kyjev uzavřel loni v červnu," řekl Medvěděv a předpověděl, že od 1. ledna bude pro obchod s Ukrajinou nejspíše platit režim bez preferencí a embargo na dovoz potravin.

Likvidování potravin se Rusům nelíbí

Ruské úřady minulý týden začaly na příkaz prezidenta Vladimira Putina ničit západní potraviny, které se i přes zákaz do Ruska dostaly; zatím bylo zničeno přes 500 tun jídla. Ale podle průzkumu nezávislého střediska Levada s tímto počínáním nesouhlasí 48 procent Rusů a jen 40 procent je podporuje.

Opoziční komunisté ve čtvrtek předložili parlamentu návrh zákona, podle kterého by se zkonfiskované potraviny měly poskytnout chudým spoluobčanům, obětem katastrof, uprchlíkům anebo východoukrajinskému Donbasu jako humanitární pomoc.

"Ve světě podle OSN trpí 800 miliónů lidí hladem, miliony umírají (...) Ale Rusko před zraky světa ničí potraviny," vysvětlili na svém webu komunisté s tím, že ničit by se mělo jen vadné a nebezpečné zboží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků