Hlavní obsah
Ruský prezident Dmitrij Medveděv před památníkem bitvy v Kurské kose Foto: Alexander Natruskin, Reuters

Rusko rozdrtí jakýkoliv pokus o další agresi, hrozí Medveděv

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pondělí v projevu hrozil, že Rusko rozdrtí jakýkoli další pokus o agresi vůči ruským vojákům. Ruské jednotky zahájily stahování z Gruzie, uvedl v pondělí ruský generální štáb. Reportéři ovšem zatím neznamenali větší pohyb ruských vojsk. Generální štáb pak dodal, že jde o stažení z pozic zpět a ne o úplné stažení.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv před památníkem bitvy v Kurské kose Foto: Alexander Natruskin, Reuters
Rusko rozdrtí jakýkoliv pokus o další agresi, hrozí Medveděv

Generál Anatolij Novogicyn z ruského generálního štábu uvedl, že se vojska stahují z určitých oblastí zpět, ale neopouštějí úplně Gruzii. Jižní Osetie už dala najevo, že by chtěla, aby v oblasti byla ruská základna.

Novogicyn dodal, že by byl raději, kdyby se ruská vojska stahovala rychleji, ale že v oblasti zatím zůstávají, neboť se zatím do některých oblastí nedostala ani humanitární pomoc. Podle jeho slov o tom Rusko jednalo s Mezinárodním výborem červeného kříže, který v oblasti humanitární pomoc poskytuje.

:.Ruští vojáci a obrněnci blokují vjezd do gruzínských kasáren.foto: ČTK/AP

Novogicyn doplnil, že není možné odhadnout, jak dlouho stahování potrvá, protože infrastruktura v Jižní Osetii je zničená, zejména mosty. Bude proto nějakou dobu trvat, než se ji podaří obnovit.

Podle něj se vše zdržuje i proto, že se doposud nepodařilo provést výměnu válečných zajatců.

:.Ruští vojácifoto: ČTK/AP

Medveděv hrozí tvrdou odvetou

Rusko podle Medveděva nikdy nedopustí, aby jeho občany zabíjeli. „Jestli si někdo myslí, že může beztrestně zabíjet vojáky a důstojníky, kteří jsou v mírových sborech, tak to my nikdy neodpustíme. Všichni, kdo se to pokusí udělat, se dočkají zničující odpovědi,“ řekl Medveděv v Kursku při projevu k veteránům Velké vlastenecké války, kteří sešli, aby si připomněli vítězství Rudé armády nad německým wehrmachtem při veliké bitvě na Kurské kose.

Ruští vojáci.foto: ČTK/AP

Podle Medveděva nemají události v Gruzii precedens: „Ta agrese, která byla zahájena před deseti dny ze strany Gruzie, nemá obdobu v historii.“ Podle něj je za rámcem chápání, když civilizovaná vláda vyšle ozbrojené síly proti pokojným občanům včetně těch, které považuje za vlastní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků