Hlavní obsah

Rusko přeruší dopravní a poštovní spojení s Gruzií

Rusko se rozhodlo přerušit dopravní a poštovní spojení s Gruzií. Jde o odvetné opatření za nedávné zadržení skupiny důstojníků ruské vojenské rozvědky. Podle zpravodajských agentur Rusko přeruší veškeré poštovní, letecké, silniční, železniční a námořní spojení s touto zakavkazskou republikou. MZV kvůli napjatým vztahům mezi oběma zeměmi nedoporučuje Čechům cestovat do některých oblastí Gruzie.

Rusko přeruší dopravní a poštovní spojení s Gruzií

Oznámení Ruska zaznělo krátce poté, co Gruzie uvedla, že čtyři důstojníky zatčené minulý týden kvůli špionáži předá zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. (OBSE). Zatím není bezprostředně jasné, zda ruské úřady o chystaném propuštění zadržených věděly. Zadržení již v pondělí večer letecky odcestovali do Moskvy.

OBSE v roli zprostředkovatele

Mluvčí OBSE ve Vídni Michail Jevstasjev prohlásil, že organizace se ujala role zprostředkovatele mezi Gruzií a Ruskem, a že čtveřice důstojníků bude obvinění ze špionáže zproštěna. "Tohle je domnělý špionážní případ, nic nebylo prokázáno. Nemůže být ani řeči o tom, že by byli dáni do vazby," řekl Jevstasjev.

Výkonný předseda OBSE belgický ministr zahraničí Karel De Gucht se v pondělí odpoledne SELČ v Tbilisi setkat s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim. Gucht byl v uplynulých dnech se Saakašvilim, gruzínským ministrem zahraničí Gelou Bežuašvilim a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem v neustálém kontaktu.

MZV varuje před cestou do Gruzie

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům jezdit v tyto dny do některých oblastí Gruzie, zvláště do mezinárodně neuznaných republik Abcházie a Jižní Osetie, podporovaných Ruskou federací.

Podle českého konzula v Gruzii Jozefa Vrabce ale nehrozí českým občanům v jihokavkazské republice přímé nebezpečí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků