Hlavní obsah
Prototyp Su-57 v letu Foto: Sukhoi

Rusko počítá s jaderným konfliktem, skla letounů vybavilo ochranou proti radiaci

Pro nejmodernější ruský bojový letoun páté generace Suchoj Su-57 vyvinuli nové sklo pilotní kabiny, které má ochránit pilota přes jasem nukleárního výbuchu i radiací. Oznámil to podle ruské agentury Interfax generální ředitel společnosti ONPP Těchnologija Andrej Silkin. Ukazuje to, že se Rusko dál připravuje na jaderný konflikt, a potvrzuje to předloňské americké spekulace, že se Su-57 může změnit v jaderný bombardér.

Prototyp Su-57 v letu Foto: Sukhoi
Rusko počítá s jaderným konfliktem, skla letounů vybavilo ochranou proti radiaci

Silkin uvedl, že nové zasklení chrání posádku před elektromagnetickým, ultrafialovým i infračerveným zářením. Protože použili nové materiály, snížil se i radarový odraz pilotní kabiny. Podle Silkina se „odolnost zdvojnásobila, i když hmotnost je poloviční“. Důvodem je použitý typ polykarbonátu a na něm speciální ochranné vrstvy, které na ně byly nanesené pomocí magnetronu.

Suchoj Su-57 je víceúčelový bojový letoun páté generace kategorie stealth, tedy obtížně zjistitelný pro radary. Má sloužit k ničení nepřátelských letadel, ale také k průnikům nad nepřátelské území, kde může ničit vybrané cíle.

Podle předloňské americké vládní zprávy o jaderných hrozbách NPR je Su-57 veden jako stroj určený ke konvenčním i jaderným útokům, přičemž by měl v této roli nahradit bombardéry Suchoj Su-34.

Podle únorového článku serveru The Diplomat Rusko vyvíjí malou hypersonickou střelu vzduch-země, která by se vešla do zbraňové šachty Su-57. Tato střela by měla mít podobné vlastnosti jako hypersonická střela Ch-47M2 Kinžal. Ta může nést i jadernou hlavici.

Ochrana pilota před jasem jaderného výbuchu ale naznačuje, že se počítá i s jadernými údery na menší vzdálenost, zřejmě pomocí klasických bomb.

Prototypy Su-57 byly testovány ve válce v Sýrii. První sériové stroje měly být dodány do konce roku 2019, ale kvůli pádu jednoho stroje těsně před dodávkou bylo předání odloženo.

Do roku 2028 má mít ruské letectvo 76 Suchojů Su-57, protože loni ustoupilo od masové výroby těchto nákladných letadel. Stane se tak třetí zemí, která po USA a Číně zařadí do výzbroje stroje páté generace. Prvním byly americké F-22 Raptor zavedené do výzbroje už v roce 2005. Po nich následovaly v roce 2015 americké F-35 a o dva roky později čínské J-20. Su-57 je reakcí právě na Raptor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků