Hlavní obsah
Ministerstvo zahraničí na náměstí Smolenskaja v Moskvě Foto: Profimedia.cz

Rusko na oplátku neudělí akreditaci českým novinářům

Rusko se rozhodlo, že neudělí akreditace českým novinářům poté, co Praha odmítla obnovit akreditaci dvěma ruským žurnalistům Vladimiru Sněgirjovovi a Aleksandru Kuranovovi. Ve čtvrtek to podle agentury RIA Novosti oznámila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Ministerstvo zahraničí na náměstí Smolenskaja v Moskvě Foto: Profimedia.cz
Rusko na oplátku neudělí akreditaci českým novinářům

„Přirozeně že přijmeme analogická opatření, odvetné kroky k žurnalistům z této země,“ řekla Zacharovová. Zdůraznila, že jde jen o odpověď na postup české vlády: „Není to naše volba.“

Zacharovová dodala, že pro ruskou stranu je přijetí podobných opatření k cizím novinářům vždy velkým rozčarováním, protože prací ministerstva zahraničních věcí je vydávat akreditace, a ne je odebírat: „Ale řekli jsme, a řekli jsme to veřejně, že jakékoli nezákonné akce namířené proti ruským novinářům budou mít analogické následky.“

České ministerstvo zahraničí po odebrání akreditací v půlce dubna sdělilo s odkazem na zákon o ochraně utajovaných informací, že důvody neobnovení akreditace jsou tajné: „Tyto informace tedy nemohou být dále jakkoli šířeny či objasňovány.” [celá zpráva]

Kuranov pracoval v Praze na volné noze pro tiskovou agenturu Rusko dnes od června 2014. Sněgirjov byl zvláštním zpravodajem Večerní Moskvy.

Mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Vladimír Kadlec ČTK řekl, že ambasáda nemá žádné informace nad rámec toho, co Zacharovová podle RIA Novosti řekla. Není tedy zatím jasné, proti komu a kdy ruská strana hodlá podniknout odvetné kroky.

Jako stálí zpravodajové v Rusku nyní podle Kadlece pracují Miroslav Karas z České televize, Martin Dorazín z Českého rozhlasu a spolupracovník serveru Aktuálně.cz Jiří Just. Podle zdrojů ČTK mají Dorazín a Karas čerstvé ruské akreditace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků