Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Rusko má podle Pentagonu nové rakety, před nimiž se USA ani Evropa neubrání

Spojené státy ani jejich evropští spojenci nemají obranu proti nové ruské střele s plochou dráhou letu, kterou Rusko rozmístilo v rozporu s dohodou z roku 1987. Řekl to v Kongresu americký generál John Hyten, jenž stojí v čele amerického strategického velitelství Stratcom.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Rusko má podle Pentagonu nové rakety, před nimiž se USA ani Evropa neubrání

„Nemáme obranu” proti té střele, „která může ohrozit většinu evropského kontinentu, podle toho, kde bude umístěna,” řekl Hyten. Podle něj by měli USA a jejich evropští spojenci na rozmísťování ruských střel „reagovat”.

Podle únorové zprávy listu The New York Times Rusko tajně rozmístilo novou střelu, označovanou v USA jako SSC-8, v oblasti Volgogradu a na dalším, neidentifikovaném místě.

Rusko tím prý vědomě porušuje dohodu uzavřenou mezi USA a bývalým Sovětským svazem. V platnost vstoupila v roce 1988. Týkala se likvidace raket středního a kratšího doletu v Evropě a předpokládala zákaz rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů.

Pentagon Rusko poprvé veřejně obvinil z porušení dohody začátkem letošního března.

„Za každým krokem Ruska” vedoucím k posílení jeho vojenské převahy nad NATO „musí následovat odpověď, avšak tato odpověď nemusí být nutně vojenská,” řekl Hyten v Kongresu. V úvahu by tak nohly přijít například další sankce.

Jaderné ohrožení

Podle expertů může střela SSC-8 nést jadernou hlavici. Rusové ji podle serveru GlobalSecurity označují jako 9M729. Každý oddíl je vyzbrojen čtyřmi odpalovacími zařízeními, která se podobají odpalovacím zařízením taktických raket Iskander, což ztěžuje rozpoznání a ověření.

Spojené státy podle zdrojů Pentagonu varovaly Rusko před rozmístěním raket SSC-8 už během jejich vývoje v roce 2014 a znovu o rok později. Moskva ale pokaždé americké výtky odmítla.

Hyten sice kritizoval Rusko za rozmísťování střely SSC-8, ale zároveň řekl, že podle něj Moskva respektuje své povinnosti vyplývají z nové verze rusko-americké odzbrojovací smlouvy START podepsané v Praze. Ta je v platnosti od roku 2011 a obě strany se v ní zavazují snížit počet jaderných hlavic během sedmi let z 2200 na 1550.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků