Hlavní obsah
Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Rusko je nepřítel, tvrdí nová ukrajinská doktrína

Ukrajinská bezpečnostní rada v nové vojenské doktríně označila Rusko za nepřítele země. V dokumentu se mimo jiné uvádí, že Ukrajina by se v budoucnu měla stát součástí Severoatlantické aliance a že do roku 2020 by se ukrajinská armáda měla vyrovnat ozbrojeným silám členských států NATO. Oficiální reakce Ruska zatím není známá.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters
Rusko je nepřítel, tvrdí nová ukrajinská doktrína

„V mentalitě ruské politické elity je hluboce zakořeněno to, že neakceptuje nezávislost Ukrajiny," citovala ukrajinského prezidenta Petra Porošenka agentura DPA.

Na zasedání bezpečnostní rady také řekl, že doktrína vedle oficiálního označení Ruské federace jako vojenského nepřítele oznamuje záměr přeskupit vojenské jednotky v zemi a vybudovat v jižních a východních oblastech potřebnou armádní infrastrukturu.

Porošenko v současné době čelí značnému politickému tlaku kvůli zamýšleným ústavním změnám, které mají regionům včetně východu země pod kontrolou proruských separatistů poskytnout nové samosprávné pravomoci. Zda doktrína, kterou nyní Porošenko musí podepsat, odpor vůči decentralizaci oslabí, není jasné.

V doktríně, která vznikla za podpory NATO, se také uvádí, že největším nebezpečím pro národní bezpečnost této východoevropské země je vysoká pravděpodobnost rozsáhlé cizí vojenské intervence.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků