Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin během projevu o stavu země Foto: Alexei Druzhinin, ČTK/AP

Rusko hledá přátele a stojí o spolupráci s USA, řekl Putin

Rusko je připraveno spolupracovat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, neboť Moskva a Washington nesou společnou zodpovědnost za globální bezpečnost. Ve výročním projevu o stavu Ruské federace to ve čtvrtek prohlásil prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu o stavu země Foto: Alexei Druzhinin, ČTK/AP
Rusko hledá přátele a stojí o spolupráci s USA, řekl Putin

Ruský prezident také řekl, že Rusko nestojí o konfrontaci, naopak se chce podílet na řešení světových problémů. Bude přitom ale hájit své zájmy.

„Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele. Potřebujeme přátele,” řekl Putin. Od Trumpa očekává spolupráci v boji proti terorismu. Zdůraznil ale, že Moskva nebude tolerovat žádné pokusy o oslabení ruských zájmů.

Putin v projevu hovořil také o tom, že Rusko v dlouhodobém horizontu vnímá Asii jako středobod zájmů a vztahů. Ocenil úsilí Japonska o větší hospodářské vazby s Moskvou, partnerství s Indií zase označil za prioritu Ruska.

Nemocná ekonomika

Ústředním tématem projevu Vladimira Putina ke stavu Ruské federace ale byla vnitropolitická situace a zejména ekonomika. Za potížemi ruského hospodářství podle něj stojí vnitřní problémy, jako je nedostatek investic či odborníků.

Související témata

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: Michael Klimentyev/RIA Novosti/Kremlin, Reuters

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

 

Vzhledem k problémům, s nimiž se ruská ekonomika potýká, očekává letos Putin pokles HDP o 0,6 procenta. Loni zaznamenala ruská ekonomika propad o 3,7 procenta, nejvíce od globální finanční krize z roku 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků