Hlavní obsah
Šéf Kremlu Vladimir Putin Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Rusko chce řešit krizi v Sýrii politicky, jedná s USA, řekl Putin

Rusko chce vyřešit krizi v Sýrii pomocí politických a diplomatických nástrojů, řekl v sobotu ruský prezident Vladimir Putin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov předtím, po odmítnutí ruského návrhu rezoluce v Radě bezpečnosti OSN, uvedl, že Rusko bude nadále pomáhat syrské vládě v boji proti teroristům.

Šéf Kremlu Vladimir Putin Foto: Maxim Zmeyev, Reuters
Rusko chce řešit krizi v Sýrii politicky, jedná s USA, řekl Putin

Moskva chtěla prostřednictvím rezoluce prosadit zákaz přeshraničních útoků na syrské území, což bylo namířeno proti tureckému ostřelování syrských Kurdů. V rámci jednání o příměří v Sýrii spolu v sobotu telefonicky hovořili ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek John Kerry.

"Jakékoli spory jsme se vždy snažili řešit výlučně politickými, diplomatickými prostředky. Budeme o to usilovat i v tomto případě," řekl Putin podle agentury Reuters vojenským činitelům v Kremlu.

V návrhu ruské rezoluce sice nikdo nebyl jmenován, ale jeho přijetí by znamenalo, že by Turecko muselo u své hranice ukončit ostřelování syrského pohraničí. Peskov v sobotu prohlásil, že Rusko útoky tureckého dělostřelectva považuje za "nepřijatelné".

Z pětice stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta byly proti návrhu Francie, USA a Británie. Západní státy požadují, aby také Rusko ukončilo bombardování cílů v Sýrii. To v sobotu Peskov vyloučil, když řekl, že Moskva bude v boji proti terorismu Damašku dál pomáhat. „Rusko pokračuje ve své politice zaměřené na pomoc a podporu syrské armády v její ofenzívě proti teroristům,“ řekl.

Turecko bombarduje syrské území už týden ve snaze zastavit postup syrských kurdských milicí, které bojují hlavně v provincii Halab. Syrská vláda v sobotu vydala prohlášení, v němž turecké útoky označuje za "pobuřující porušení" mezinárodního práva. Turecko je obviněno z páchání "zločinů" na Syřanech.

Příměří na dohled?

V Ženevě se stále vyjednává o příměří, kterým opozice podmiňuje návrat k přerušeným mírovým jednáním. Podle zdroje blízkého jednání a citovaného agenturou Reuters opozice souhlasí s dvou až třítýdenním příměřím. Podmiňuje ho ale tím, že kromě radikálů z Islámského státu, které příměří nebude zahrnovat, ho podpoří všichni, kdo v Sýrii bojují. Příměří by mohlo být pak obnovováno. K dalším podmínkám opozice patří ukončení obléhání měst a vesnic, otevření koridorů pro humanitární pomoc a propuštění vězňů.

Mírové rozhovory zprostředkovala OSN. Začaly v lednu, ale od 3. února jsou přerušeny. Pokračovat měly 25. února, avšak zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura už naznačil, že se tento termín asi nepodaří dodržet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků