Hlavní obsah
Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Ruské ministerstvo: Kroky českých politiků neodpovídají zájmům Česka

Nynější kroky českých představitelů neodpovídají zájmům ČR. V souvislosti s vypovězením dvou ruských diplomatů z Česka to v neděli řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Praha diplomaty vyhostila kvůli kauze údajné hrozby českým komunálním politikům. Podle mluvčí toto jednání odpovídá vnitropolitickým poměrům v Česku.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Ruské ministerstvo: Kroky českých politiků neodpovídají zájmům Česka

"Češi to nemají zapotřebí," podotkla mluvčí. Myslí si také, že obyvatelé Česka mají právo se rozhodnout, jaký budou mít vztah k Rusku a k lidem, kteří v něm žijí.

Michail Brjuchanov, šéf ruské vládní agentury Rossotrudničestvo, pro kterou vyhoštění diplomaté pracují, v neděli agentuře Ria Novosti řekl, že oba se do Ruska vrátí ještě v neděli pozdě večer a že poletí jako běžní cestující. Uvedl, že nejspíše nepůjde o pravidelnou linku, ale možná o charterový let pro návrat turistů.

Na internetových stránkách moskevského letiště Šeremeťjevo je uvedeno, že spoj letecké společnosti Aeroflot z Prahy přistane ve 23:50 moskevského času (22:50 SELČ).

Vyhoštění diplomaté v Praze působili na Ruském středisku vědy a kultury. Česko je vypovědělo v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin.

Ricinová hrozba byla smyšlená

Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček v pátek informovali, že záležitost byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace.

Moskva hned v pátek označila rozhodnutí Prahy za provokaci a nepřátelský krok a pohrozila odvetou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků