Hlavní obsah
Alexej Navalnyj u soudu Foto: Evgenia Novozhenina, Reuters

Ruská policie nakrátko zadržela opozičního předáka Alexeje Navalného

Ruská policie zadržela ve čtvrtek vůdce ruské opozice Alexeje Navalného. Oznámila to na Twitteru jeho mluvčí Kira Jarmyšová. Podle ní se tak stalo během razie v moskevské kanceláři Navalného Fondu boje s korupcí (FBK). Zadržen byl jen krátce a záhy byl propuštěn.

Alexej Navalnyj u soudu Foto: Evgenia Novozhenina, Reuters
Ruská policie nakrátko zadržela opozičního předáka Alexeje Navalného

„Navalnyj byl zadržen s použitím síly a odveden. Nekladl odpor. Ostatní byli propuštěni,” uvedla Jarmyšová. Na Twitteru zveřejnila také záběry, jak policie prořezává dveře, aby se do kanceláře k Navalnému a jeho spolupracovníkům dostala.

Navalnyj založil FBK v roce 2011. Výsledkem vyšetřování, které vedl, byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil mimo jiné premiéra Dmitrije Medveděva, šéfa ruské Národní gardy Viktora Zolotova nebo prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova.

V listopadu rozhlasová stanice Echo Moskvy ohlásila, že FBK podal žalobu na prezidenta Vladimira Putina kvůli podezření z neplnění ústavních povinností. Putin podle žaloby nedokázal protikorupční fond ochránit před trestním stíháním a také toleroval porušování ústavních záruk svobody slova.

FBK se dlouhodobě potýká s problémy ze strany ruských úřadů. Letos v srpnu fond oznámil, že všechny jeho účty byly zablokovány a že ruská kriminální ústředna zahájila jeho trestní stíhání kvůli podezření z praní špinavých peněz. Počátkem listopadu moskevský soud schválil rozhodnutí ruského ministerstva spravedlnosti označovat Navalného protikorupční organizaci za takzvaného zahraničního agenta financovaného z ciziny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků