Hlavní obsah
Režisér Alexej Učitěl na tiskové konferenci v Moskvě. Za ním je plakát k filmu Matilda. Foto: Profimedia.cz

Rus zaútočil na kino autem plným hořlaviny a plynových lahví

Biograf v Jekatěrinburgu na Urale se v pondělí ráno stal terčem útoku terénní dodávkou naloženou plynovými bombami a sudy s benzínem. Vzniklý požár se hasičům podařilo během půlhodiny uhasit a nikdo nebyl zraněn, uvedly místní úřady. Důvodem útoku byl podle médií kontroverzní film o carově milence, který však na programu kina dosud nefiguruje.

Režisér Alexej Učitěl na tiskové konferenci v Moskvě. Za ním je plakát k filmu Matilda. Foto: Profimedia.cz
Rus zaútočil na kino autem plným hořlaviny a plynových lahví

Proti snímku, který se má na plátnech ruských kin objevit až 26. října, spustila kampaň někdejší krymská prokurátorka, nyní poslankyně vládní strany Jednotné Rusko Natalija Poklonská. Snímek podle ní uráží city věřících i památku posledního cara. Pravoslavná církev totiž uznala Mikuláše II. a členy jeho rodiny, povražděné bolševiky, za svaté mučedníky.

„Aktuálně převzal osobní kontrolu nad odstraňováním následků a dalším vyšetřováním případu u kina Kosmos, kde automobil prorazil v šest ráno (2:00 SELČ) vchod a začal hořet, gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kujvašev,“ uvedla agentura TASS s odvoláním na policii. To svědčí o tom, jak velký význam se případu věnuje.

Z budovy muselo být zachráněno pět lidí, nikdo z nich ale nebyl zraněn.

Podle starosty Jevgenije Rojzmana útok nemohl být jen dílem vyšinutého jedince, ten by dvousetlitrové sudy s benzínem do auta sám nenaložil.

Snímek Matilda režiséra Alexeje Učitěle o románku mezi následníkem ruského trůnu, pozdějším posledním carem Mikulášem II. a petrohradskou baletkou Matildou Kšesinskou, opírající se víceméně o historii, vyvolal nevoli monarchistů, pravoslavného kléru i lídrů muslimských autonomních republik na ruském severním Kavkazu.

Výhrůžky po celé zemi

V kampani proti filmu dokonce zazněly výhrůžky podpalování kin, která se jej odváží promítat. Minulý týden se neznámí pachatelé pokusili zápalnými lahvemi podpálit budovu v Petrohradu, kde sídlí Učitělovo filmové studio, ale také neúspěšně.

Čečenský vládce Ramzan Kadyrov již dříve žádal, aby se film v jeho regionu nepromítal. Stejnou žádost zaslal do Moskvy i sousední Dagestán.

Ministerstvo kultury nicméně promítání filmu povolilo. Jediným omezením je věková hranice – diváci musí být starší 16 let.

Režisér se před výpady hájil i připomínkou, že carevičův románek s tanečnicí skončil před zásnubami s německou princeznou.

Filmoví kritici ironicky žertují, že Matilda se stala kulturní událostí roku – ještě nikdo ji neviděl, ale všichni o ní mluví. A v Jekatěrinburgu se vtipálci baví otázkou, zda Kosmos může vyletět do kosmu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků