Hlavní obsah

Rumunská koleda oslavovala spálené Židy

V Rumunsku vyvolala skandál otevřeně antisemitská vánoční koleda, která zazněla ve veřejnoprávní televizi. Rumunský ministr zahraničí Titus Corlatean incident ostře odsoudil a vyzval státní zastupitelství i parlament, aby proti viníkům zasáhly, protože Izrael vyjádřil své znepokojení.

Rumunská koleda oslavovala spálené Židy

Sborově zpívanou koledu, která nepřímo oslavuje holokaust, odvysílala televize TVR na svém novém třetím kanále Verde, určeném venkovanům, 5. prosince – v den, kdy zahájila provoz.

Koledu zpíval podle izraelského listu Ha’arec soubor Dor Tranasilvan.  V textu písně je „jidovům“, což je hanlivé označení pro Židy, zazlíváno, že se posmívají Ježíškovi. „Jidové, proklatí jidové, svatý Bůh nenechá žádného jida naživu ani v nebi, ani na zemi, jenom v komíně jako kouř. To je to, na co se jida hodí, udělat z něj kouř v komíně,“ citují z textu koledy agentura DPA a Ha’arec.

Vedení televize se ale hájí tím, že TVR3 nevybrala píseň, ale jen odvysílala písně, které byly sebrány Centrem pro uchování a propagaci tradiční kultury v Kluži. Upozornila proto radu oblasti Kluž.

Vedení rumunské televize právě prochází obměnou. Parlament v úterý odmítl každoroční zprávu o jejím hospodaření, které je údajně problematické. Ředitel televize Claudiu Saftoiu a jeho spolupracovníci tak ve funkcích automaticky končí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků