Hlavní obsah
Řecký premiér Antonis Samaras Foto: John Kolesidis, Reuters

Rozsáhlá privatizace státního sektoru má spasit krachující Řecko

Řecký premiér Antonis Samaras v pátek ohlásil rozsáhlou privatizaci podniků a nemovitostí. Rozsah prodeje státního majetku půjde nad rámec dohod s eurozónou o finanční pomoci, která zaštiťuje zemi před bankrotem. Privatizace a s tím spojená tržní liberalizace se dotkne všech struktur ekonomiky, včetně energetického průmyslu, námořního infrastruktury a železnic.

Řecký premiér Antonis Samaras Foto: John Kolesidis, Reuters
Rozsáhlá privatizace státního sektoru má spasit krachující Řecko

"Hlavním cílem je zastavit recesi," prohlásil Samaras před shromážděným parlamentem. "Provedeme strukturální změny ne proto, že to vyžaduje memorandum (dohoda s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem), ale protože to musíme udělat. Položíme důraz na privatizaci a podpoříme další, které už nepatří k smluvním závazkům, jako jsou železnice i uvolnění trhu s energií," zdůraznil premiér.

Samaras prohlásil, že jeho kabinet, vzešlý z červnových voleb, bude bojovat proti neustálému hospodářskému propadu kromě privatizace i rozsáhlými reformami. Přiznal, že jeho země nedosáhla fiskálních cílů vyplývajících z dohody o zahraniční finanční pomoci. K jejich splnění budou Atény podle očekávání požadovat od věřitelů dvouletý odklad.

"Lid potřebuje pravdu"

Nový řecký premiér podotkl, že ekonomické reformy v zemi už nepovedou k dalším obětem v podobě dalšího snižování životní úrovně obyvatel. Občané podle něj "nemohou přicházet o své domovy, pokračovat v páchání sebevražd nebo ztrácet pocit bezpečí".

"Lid potřebuje vědět pravdu, výhled, naději a odvahu. Tato vláda bude říkat pravdu a předvede svoje odhodlání. Řecko může uspět a my vybojujeme všechny bitvy, aby země byla vyvedena z krize," řekl Samaras.

V parlamentu představil devítibodový plán vlády, která v neděli v pozdních večerních hodinách bude čelit hlasování o důvěře. Tříčlenná koalice konzervativní Nové demokracie (ND), socialistického PASOK a umírněné Demokratické levice (DIMAR) je v 300členném parlamentu zastoupena 179 zákonodárci.

Řecku aktuálně hrozí, že nedostane další část slíbené finanční pomoci, jestliže ministři financí eurozóny nepotvrdí, že Atény plní dohodnuté podmínky spojené s poskytnutím úvěru. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného činitele EU. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků