Hlavní obsah

Řekové na protest proti reformám tři dny nepracují

Řekové v pátek na protest proti další finanční zátěži, kterou podle nich přinesou chystané změny v důchodovém a daňovém systému, vstoupili do stávky, ta potrvá tři dny. V pátek začíná dvoudenní generální, na kterou naváže dříve avizovaná nedělní. Ta se koná na protest proti nedělnímu hlasování parlamentu o penzijní reformě. Bez ní ale nedostane Řecko další půjčku a hrozí mu v červenci bankrot.

Řekové na protest proti reformám tři dny nepracují

Dvoudenní stávku svolaly největší soukromé a veřejné odbory v zemi. Podle agentury Reuters se zastavil provoz v docích, nefunguje veřejná doprava a státní úředníci spolu s novináři nepracují. Nefungují ani městské služby. Ke stávce se připojili i lékaři a zdravotníci. Právníci stávkují už měsíce. Trajekty nepoplují až do úterý, dodala AP.

Nedělní dříve avizovaná stávka se koná v den, kdy se bude hlasovat o novele penzijního systému, kterou Řekové odmítají. „(Řecká vláda) se snaží dokázat euroskupině, že je dobrým studentem, přitom ale ničí řecký systém sociálního zabezpečení,” uvedly odbory s odkazem na nadcházející pondělní schůzku ministrů financí zemí platících eurem, před kterou vláda prosazuje schválení klíčových změn, aby dosáhla na další půjčku.

Kvůli stávce nevypluly ani trajekty.

Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Do července bez peněz

Předlužené Řecko musí pro získání dalších miliard eur z třetího záchranného balíku prokázat, že úspěšně plní podmínky úvěrového programu. Atény doufají, že připravované změny důchodového a daňového systému věřitele o řeckých pokrocích přesvědčí.

Související téma:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Řecko další peníze potřebuje. Ministr financí Euklidis Tsakalotos v minulých týdnech upozornil, že pokud nebude shoda do května, hrozí zemi bankrot, protože do července již nebude mít dostatek peněžních prostředků na splácení dluhů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků