Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson. Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Referendum o nezávislosti Skotska nebude, rozhodl Johnson

Britský premiér Boris Johnson nevyhoví žádosti o převodu pravomocí na skotský parlament v souvislosti se snahou uspořádat nové referendum o nezávislosti Skotska.

Britský premiér Boris Johnson. Foto: Frank Augstein, ČTK/AP
Referendum o nezávislosti Skotska nebude, rozhodl Johnson

Skotské první ministryni Nicole Sturgeonové Johnson v úterý napsal, že další plebiscit by prodloužil „politickou stagnaci“ v nejsevernější části Spojeného království. Bez souhlasu Londýna se hlasování při současném uspořádání konat nemůže.

Sturgeonová těsně po parlamentních volbách v Británii splnila svůj slib z kampaně a požádala Johnsona, aby začal vyjednávat o udělení příslušné pravomoci skotskému parlamentu. Premiérka se svou Skotskou národní stranou (SNP) ve volbách získala 48 z 59 parlamentních křesel určených pro zákonodárce ze Skotska, což označila za „jasný mandát“ pro vypsání referenda.

„Nemohu schválit žádnou žádost o převod pravomocí, který by vedl k dalším referendům o nezávislosti,“ oznámil Johnson, který dlouhodobě plány SNP kritizuje.

Řeklo se jednou za generaci

Britský premiér v dopise poukázal na plebiscit z roku 2014, v němž se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání Skotska v monarchii.

„Vy a váš předchůdce (tehdejší první ministr Alex Salmond) jste učinili osobní slib, že referendum o nezávislosti v roce 2014 je hlasováním, které ,přichází jednou za generaci‘. (...) Spojené království se bude nadále řídit demokratickým rozhodnutím skotského lidu a slibem, který jste mu dali,“ uvedl Johnson.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků