Hlavní obsah
Řecký premiér Alexis Tsipras podal demisi. Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Řecký prezident chce pověřit sestavením vlády opozici

Řecký prezident Prokopis Pavlopulos se má v pátek ráno setkat s vůdcem opoziční strany Nová demokracie Evangelosem Meimarakisem, aby ho pověřil sestavením nové vlády. Podle agentury Reuters ale opozice moc šancí na sestavení nového kabinetu nemá, nejpravděpodobnější jsou mimořádné parlamentní volby.

Řecký premiér Alexis Tsipras podal demisi. Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Řecký prezident chce pověřit sestavením vlády opozici

Meimarakis má podle agentury Reuters vzhledem k rozložení sil v parlamentu jen málo šancí na to, aby kabinet sestavil. Pokud jeho Nová demokracie neuspěje, předpokládá se, že Pavlopulos jmenuje úřednickou vládu, která zemi povede do voleb. V čele kabinetu má podle ústavy stanout předsedkyně nejvyššího soudu.

Ve čtvrtek podala demisi vláda premiéra Alexise Tsiprase, který požádal prezidenta o uspořádání předčasných parlamentních voleb v co nejkratší možné lhůtě. Podle řeckých médií by se mohly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu.[celá zpráva]

Tsipras v televizním projevu k občanům prohlásil, že voliči mají dostat příležitost se znovu vyjádřit k dalšímu směřování země. Vláda vyjednáním podmínek nového záchranného programu vyčerpala svůj mandát z rovněž předčasných voleb, které se konaly naposledy v lednu tohoto roku. V rozporu se svým programem přijala podmínky věřitelů, které zahrnují další škrty.

Tsiprasovo rozhodnutí se očekávalo každým dnem, když ministři financí eurozóny a němečtí poslanci schválili spuštění nového programu pomoci, na jehož základě země během tří let dostane až 86 miliard eur výměnou za další úsporná opatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků