Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Osman Orsal, Reuters

Řecko uprchlé vojáky Turecku nevydá, budou propuštěni

Řecký nejvyšší soud ve čtvrtek odmítl vydat Turecku osm vojáků, kteří loni v červenci při neúspěšném pokusu o státní převrat uprchli z vlasti. Informují o tom zahraniční agentury. Řecká justice dospěla k názoru, že by vojákům nebyl zajištěn spravedlivý soud a že jim v jejich zemi hrozí mučení či dokonce smrt. Zároveň nařídila, aby byli vojáci okamžité propuštěni z vazby.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Osman Orsal, Reuters
Řecko uprchlé vojáky Turecku nevydá, budou propuštěni

O tureckých vojácích, kteří loni v červenci přiletěli do Řecka vrtulníkem jen několik hodin po pokusu o státní převrat, rozhodovalo v Řecku několik soudů nižší instance. Vždy ale s rozdílným výsledkem. Různým částem skupiny, v níž jsou dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři, buď nařídily deportaci, nebo doporučily azyl. Případ se v odvolacích řízeních dostal až k nejvyššímu soudu.

Od nezdařeného převratu uprchlo z Turecka, zejména do Evropy, mnoho tureckých vojáků žádajících o azyl. Ankara totiž od července začala provádět rozsáhlé čistky, během nichž nechala propustit z práce či zbavila úřadu přes 100 000 státních zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů.

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana viní z pokusu o puč hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Jeho příznivce Erdoganova vláda pronásleduje dlouhodobě, od července tažení vůči nim ještě zintenzivnila. Proto se někteří, včetně Gülena, domnívají, že puč mohla zosnovat sama vláda, aby tažení vůči svým kritikům ospravedlnila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků