Hlavní obsah
Šéf strany SYRIZA Alexis Tsipras Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Řecká levice před volbami podle průzkumu zvyšuje náskok

Řecká levicová opoziční strana SYRIZA, která se ostře staví proti úsporné politice pravicové vlády, zvýšila týden před parlamentními volbami náskok v čele žebříčku voličských preferencí. Podle průzkumu agentury Kapa Research se za týden její náskok zvýšil na 3,1 procenta z předchozích 2,6. Růst náskoku podle agentury Reuters potvrzují i další čerstvé ankety mezi voliči.

Šéf strany SYRIZA Alexis Tsipras Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Řecká levice před volbami podle průzkumu zvyšuje náskok

Podle průzkumu provedeného od 13. do 15. ledna by ve volbách dalo nejsilnější levicové formaci hlas 31,2 procenta voličů. Konzervativci z Nové Demokracie premiéra Antonise Samarase by dostali hlas od 28,1 procenta lidí.

Náskok levice vzrostl také při porovnání výsledků mezi posledními dvěma průzkumy agentur Rass a Metron Analysis, které straně SYRIZA v pátek přisoudily náskok 3,8 procenta respektive 4,6 procenta.

Levicová formace láká voliče na sliby, že skoncuje s přísnými úspornými opatřeními, které země zavedla kvůli splácení dluhů mezinárodním věřitelům. V případě svého vítězství chce SYRIZA vyjednat nové podmínky těchto splátek. Vláda tyto sliby kritizuje jako nereálné a vítězství levice podle kabinetu hrozí odchodem Řecka z eurozóny. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátek uvedl, že Řecko v eurozóně setrvá, musí ale nadále plnit závazky.

Předčasné volby v Řecku se budou konat příští neděli 25. ledna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků