Hlavní obsah
Rakouští policisté narazili na zahalenou muslimku v Zell am See. Foto: Profimedia.cz

Rakouští policisté začali odhalovat zakryté tváře muslimek

Rakouští strážci zákona dali hned od začátku platnosti nového zákona najevo, že berou zákaz zahalování obličeje vážně. Tiskové agentury zveřejnily snímky z města Zell am See, kde policisté zastavili zahalenou ženu a na místě ji donutili šátek z obličeje sejmout. Zda musela žena také platit pokutu, není jasné.

Rakouští policisté narazili na zahalenou muslimku v Zell am See. Foto: Profimedia.cz
Rakouští policisté začali odhalovat zakryté tváře muslimek

„Budeme samozřejmě k věci přistupovat s odpovídající přiměřeností, ale jako policie zkrátka musíme zákon uplatňovat," vysvětloval mluvčí rakouských policistů už 1. října, kdy zákon vešel v platnost.

V zemi žije jen asi 150 žen, které si halí celý obličej, a opatření tak pocítí především cizinky po příletu do Rakouska.

Žena přistižená se zahaleným obličejem

Foto: Profimedia.cz

Smyslem zákona zakazujícího zahalování celého obličeje burkou, nikábem, ale také například kuklou, je „zajištění soudržnosti v otevřené společnosti“. Každý, kdo zákon poruší, se vystavuje riziku pokuty ve výši 150 eur. To odpovídá necelým čtyřem tisícům korunám.

Protiimigrační nálady jsou v Rakousku na vzestupu a předvolební průzkumy dávají tušit, že by euroskeptická a protipřistěhovalecky laděná Svobodná strana Rakouska po parlamentních volbách, které se konají 15. října, mohla skončit i druhá, upozornil deník Daily Mail.

Zahalování obličeje na veřejnosti už je v některých zemích zakázáno. Jako první v Evropě tak v roce 2011 učinila Francie, po které následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko.

Oděvy žen v muslimských zemích

Foto: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků