Hlavní obsah
Vůdce francouzské radikální levice Jean Luc Melechon Foto: ČTK/AP

Radikální levice ve Francii demonstruje proti levicové vládě

Desetitisíce přívrženců radikální levice v neděli přišly do centra Paříže demonstrovat proti politice francouzské levicové vlády. Pořadatelé počítají s asi 100 000 účastníky. Akcí chtějí den před prvním výročím vítězství socialisty Françoise Hollandea v prezidentských volbách zatlačit na vládu, která podle nich dostatečně nebrání zájmy pracujících.

Vůdce francouzské radikální levice Jean Luc Melechon Foto: ČTK/AP
Radikální levice ve Francii demonstruje proti levicové vládě

Vládní socialisté protest, jenž podle nich rozděluje levici, odsoudili.
"Děláme něco neuvěřitelného. Je to levicová demonstrace za levicové vlády proti liberální sociální politice a za změnu institucí. To nikdo nikdy neudělal," řekl předák radikální levice Jean-Luc Mélenchon, jenž loni na jaře pomohl Hollandeovi k volebnímu vítězství. Nyní ale je proti Hollandeově politice úsporných opatření.

Někteří demonstranti přišli na demonstraci s košťaty, aby symbolicky připomněli a podpořili Mélenchonovu výzvu, že je třeba "zamést s politikou" Hollandeovy vlády a prosazovat "skutečně levicovou politiku". Do čele průvodu se postavili dělníci z Marseille.

Mélenchon se nespokojil s kritikou a v projevu k demonstrantům vyzval socialisty vedenou vládu, aby se přeměnila ve vládu širší levice. Ujistil, že má k dispozici týmy, které jsou schopné podílet se na vládní politice.

Zkušební doba skončila

"Zkušební doba pro vládu skončila. Tento den je začátkem. Pracujeme na nové vládní většině, která bude mít podporu lidu," prohlásil radikál, který v prvním kole prezidentských voleb skončil z deseti kandidátů čtvrtý s 11 procenty hlasů. Vyzval k mobilizaci a dalším pouličním protestům.

Pokud Mélanchon získá na svou stranu silnou podporu levicových voličů, bude s ním podle místních komentářů muset Hollande, který se rekordně propadl v průzkumech oblíbenosti, nejspíš více spolupracovat.

K asi dvoukilometrovém pochodu z náměstí Bastille na náměstí Nation se vedle přívrženců radikální levice také sešli odboráři a členové občanských sdružení. Organizátoři z Levicové fronty, která od roku 2009 sdružuje, především v době voleb, komunistické a další krajně levicové proudy, připravili pro svoz zájemců více než 100 autobusů.

Tradiční levicoví spojenci socialistů Hollandeově vládě hlavně vytýkají, že není s to zastavit stále stoupající nezaměstnanost, oživit ekonomiku a zvýšit kupní sílu obyvatel. Kritizují také, že prezident neprovedl změny ve vládě, kterou zasáhl skandální odchod ministra rozpočtu obviněného z podílu na praní špinavých peněz z daňových úniků.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků