Hlavní obsah
Závěr demonstrace proti korupci provázely střety s policií. Foto: Andres Kudacki, ČTK/AP

Protest proti korupci se v Madridu změnil v bitku s policií

Tisíce protestujících požadujících rezignaci současného španělského premiéra Mariana Rajoye se sešly ve čtvrtek večer v Madridu před budovou vládnoucí Lidové strany. Původně poklidná událost se kolem půlnoci změnila v násilnou poté, co se pořádková policie střetla s některými protestujícími. Několik lidí přitom bylo zraněno a zatčeno, píše agentura AP.

Závěr demonstrace proti korupci provázely střety s policií. Foto: Andres Kudacki, ČTK/AP
Protest proti korupci se v Madridu změnil v bitku s policií

Demonstranti ucpali ulice v centru města kolem sídla Lidové strany. Demonstranti trvají na odchodu Rajoye z funkce kvůli podezření, že obdržel peníze z tajného fondu předtím, než jeho strana v roce 2011 vyhrála volby. Další tisíce lidí se sešly také v Barceloně.

Krátce před půlnocí se skupina demonstrantů v Madridu střetla s policisty vyzbrojenými obušky. Fotograf AP viděl jednoho demonstranta se zakrvavenou tváří, policistu zraněného letícím projektilem a zatčení nejméně dvou demonstrantů.

Demonstrace před sídlem Lidové strany v Madridu se účastnily tisíce lidí.

Foto: Andres Kudacki, ČTK/AP

Rajoy v pondělí odmítl podat demisi, k níž ho v souvislosti s korupčním skandálem vyzvala levicová opozice. Premiér jakékoliv pochybení odmítá.

Tajné financování strany

Španělská justice uvalila koncem června vazbu na bývalého pokladníka vládnoucí Lidové strany Luise Bárcenase, který čelí vážným podezřením z praní špinavých peněz, korupce a daňových úniků. Podle vyšetřovatelů se také zapletl do machinací s účty Lidové strany, kde padlo podezření z účasti i na současného premiéra Rajoye.

Bárcenas měl na starosti finance španělských lidovců téměř dvě desetiletí.

Vyšetřovatelé vypátrali kolem 47 miliónů eur (1,4 miliardy Kč) na bankovních účtech, zejména ve Švýcarsku, které jsou nějak spojeny s Bárcenasem.

Podle španělských médií Bárcenas přiznal, že z tajného účtu, který spravoval dvě desítky let, posílal v letech 2008 až 2010 Rajoyovi a generální tajemnici strany Maríi Dolóres de Cospedalové peníze. Přiznal se také k tomu, že je autorem dokumentů o tajné financování strany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků