Hlavní obsah
Britská premiérka Theresa Mayoová a předseda Evropské komise Jean- Claude Juncker v Bruselu Foto: Yves Herman, Reuters

Přípravy Londýna na brexit bez dohody jsou jen blaf, tvrdí agentura Bloomberg

Britská vláda v posledních týdnech spustila horečné přípravy na hrozící neřízený odchod Británie z Evropské unie. Vyčlenila dvě miliardy liber (57 miliard Kč) na opatření pro zmírnění dopadů takového vývoje, najala na 10 tisíc pracovníků a přeřadila stovky úředníků ze svých postů do přetížených ministerstev. Agentura Bloomberg ale krizová opatření hodnotí jako nákladný blaf.

Britská premiérka Theresa Mayoová a předseda Evropské komise Jean- Claude Juncker v Bruselu Foto: Yves Herman, Reuters
Přípravy Londýna na brexit bez dohody jsou jen blaf, tvrdí agentura Bloomberg

Londýn na odchod z Evropské unie není vůbec připravený, tvrdí tým odborníků agentury Bloomberg.

Pokud by na takový scénář došlo, ze dne na den by vyvstaly celní a regulatorní bariéry. Licence a potvrzení pocházející z Británie by už za hranicemi neplatily. Dodavatelské řetězce by zamrzly, distribuce potravin by se mohla ocitnout na lopatkách.

A co se týče neekonomických důsledků, britští policisté by mohli ztratit přístup k nástrojům pro sledování teroristů, zatímco britským letadlům a britským pilotům by mohlo být zakázáno vzlétnout, nemocnicím by mohly dojít léky a mohly by se hromadit odpadky.

Nikdo nic neví 

Vláda dosud nepředložila téměř žádné detaily ohledně toho, jak tyto dopady hodlá zmírnit. Manažeři podniků tvrdí, že nevědí, na čem jsou. Menší podniky uvádějí, že jsou ignorovány úplně. Celých 94 procent firem si v jednom z průzkumů stěžovalo na nedostatek informací.

I tam, kde už začalo o něco důslednější plánování nejsou výsledky o nic povzbudivější, což ukazuje například otázka hraničních kontrol. Při brexitu neošetřeném dohodou s EU by Spojené království muselo ročně zpracovat kolem 260 milionů celních deklarací, oproti stávajícím asi 55 milionům.

Nedávný audit odhalil, že 11 z 12 klíčových počítačových systémů navržených pro zvládnutí tohoto dodatečného náporu nebude připraveno včas, navíc to samé platí pro potřebnou infrastrukturu a pracovní sílu. Ve výsledku by zřejmě vláda vzdala regulatorní a bezpečnostní kontroly u části zboží přicházejícího z EU, což sama označuje jako "horší než optimální" stav.

Řešením je druhé referendum 

Vyjednávání o brexitu jsou ochromena a odpočet končí za méně než 90 dní. Pokračování v potěmkinovských přípravách na brexit bez dohody škody jen znásobí. Utrácejí se obrovské částky na zachování iluze, které nikdo nevěří, píše Bloomberg.

Agentura je přesvědčena, že pokud by parlament stávající dohodu s EU v polovině ledna odmítl, což se s největší pravděpodobností stane, měla by vláda usilovat o odklad vystoupení z EU. To by poskytlo čas na nové volby, nebo ještě lépe, druhé referendum, které by konečně patovou situaci rozseklo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků