Hlavní obsah

Princ Harry pojede do války v Iráku

Na šest měsíců do Iráku se chystá britský princ Harry, který je po svém otci princi Charlesovi a bratru princi Williamovi třetí v pořadí na královský trůn. Dvaadvacetiletý Harry velí v pluku královské gardy Blues and Royals průzkumné jednotce 11 mužů a čtyř lehkých obrněných transportérů Scimitar. Ve čtvrtek to oznámil ministr obrany Des Browne.

Princ Harry pojede do války v Iráku

Blues a Royals jsou součástí regimentu Household Cavalry. Ta patří k posledním, které odjedou do Iráku, odkud se Britové letos začnou stahovat. [celá zpráva] Výměna jednotek se uskuteční v květnu a červnu.

Blues and Royals patří k průzkumným jednotkám, pro které se vžilo označení "oči a uši". Smyslem této jednotky v pravidelné válce by byl bojový průzkum za liniemi nepřítele. V Iráku však nelze bojové úkoly Harryho jednotky dopředu odhadnout.

Harry pojede do Iráku navzdory tomu, že bude nepochybně prominentním terčem pro případné teroristické útoky nebo pokusy o únos. Dokonce byl označován za "magnet pro kulky". Spekuluje se proto, že možná nebude sloužit v nejnebezpečnějších oblastech. 

V Británii se vedla debata o tom, zda nebude princ pro své podřízené spíše ohrožením než přínosem. Harry ale trval na tom, že k němu budou nadřízení přistupovat jako ke každému jinému vojákovi.

Princ absolvoval důstojnickou akademii v Sandhurstu loni v dubnu. Vojenským výcvikem následoval tradici mužských členů královské rodiny, z nichž mnozí se účastnili i válek.

Princ se stane prvním příslušníkem královské rodiny, který se ocitne v bojích od roku 1982. Před 25 lety bojoval princ Andrew s Argentinou ve válce o Falklandy, Harryho strýc sloužil jako pilot vrtulníku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků