Hlavní obsah
 

Příměří na Ukrajině se hroutí

Těžce vyjednané příměří na východě Ukrajiny se hroutí, ukrajinská armáda v pondělí oznámila, že kvůli pokračujícím útokům separatistů nestáhne těžkou techniku z linie dotyku. Vyjednavači separatistů naopak požadují ukončení protiteroristické operace ATO, jak se nazývá akce proti vzbouřencům. Trvají též na zachování neutrality Ukrajiny.

 
Příměří na Ukrajině se hroutí

Ukrajinská armáda kvůli pokračujícím bojům zatím nehodlá stahovat z fronty těžkou vojenskou techniku, oznámil v pondělí její mluvčí Vladyslav Selezňov. Podle minských dohod s tím mají začít den po uzavření příměří a stáhnout ji do vzdálenosti 50 až 70 km od fronty.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zdevastované letiště v Doněcku

Video: Reuters

„O stažení zatím nemůže být řeči. Jak můžeme odvézt zbraně, když na nás povstalci neustále střílejí z tanků?” řekl armádní mluvčí.

Nárazníkové zóny, za které se má stáhnout těžká technika.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Boje pokračují, granáty zasáhly nemocnici

Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je na většině míst linie dotyku klid, jen u Debalceva se střílí. Separatisté považují Debalcevo za své a chtějí, aby tam obklíčení ukrajinští vojáci zanechali svou výzbroj a aby se je ukrajinské síly nepokoušely osvobodit. [celá zpráva]

Gubernátor Luhanské oblasti Hennadij Moskal Moskal na isnpekci střelbou zničeného domu v Popasné.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Ukrajinska pravda uvádí, že ke střetům dochází na mnoha dalších místech. Tiskové středisko operace ATO uvedlo, že příměří bylo za posledních 24 hodin porušeno ve 112 případech, z toho v 88 v Debalcevu. V jednatřiceti případech byly použity raketomety a ve čtyřech nasazeny tanky.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Na východě Ukrajiny nedaleko Debalceva se stále bojuje

Video: Reuters

Gubernátor Luhanské oblasti Hennadij Moskal oznámil, že minometné granáty dopadly na dvůr nemocnice ve městě Ščastja, kde zničily sanitku, poškodily střechu jedné budovy a okna a dveře další. Část pacientů musela být evakuována.

Ukrajinské obrněné vozidlo zaparkované v zákopech u silnice mezi Debalcevem a Artěmivskem

Foto: Petr David Josek, ČTK/AP

Podle velitele praporu Donbas Semjona Semenčenka probíhá boj pěších jednotek i na mariupolské frontě: „Naši se tvrdě brání, protivník útočí s obrněnými vozidly. Situace je složitá." U Širokina se střílelo celou neděli, uvedlo velení oblasti M.

Separatisté si kladou nové podmínky příměří

Vyjednavači povstaleckých lidových republik Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo v pondělí zveřejnili podle povstalecké agentury DAN další podmínky pro příměří: „Přestože některé naše požadavky se nestaly součástí (minských) dohod z 12. února, budeme požadovat jejich splnění. Žádáme zrušení dekretu politického a vojenského vedení Ukrajiny o tzv. protiteroristické operaci. Dokud existují tyto ostudné a zločinecké rozkazy, které způsobily smrt tisíců lidí a strašlivé škody, žádné skutečné příměří není možné. Zrušení dekretu by bylo projevem pokání kyjevské vládnoucí oligarchie. O případném odpuštění pak rozhodne lid Donbasu."

Představitelé Luhanské a Doněcké lidové republiky Vladislav Dějněgo a Denis Pušilin

Foto: Sergei Grits, ČTK/AP

Protiteroristickou operaci ATO vyhlásila ukrajinská vláda na východě země krátce po zahájení vzpoury loni na jaře. Separatisty označuje Kyjev výhradně jako teroristy. Dekret zmocňuje vojenské a bezpečnostní složky k zásahům, které v mírových podmínkách zákony neumožňují.

Poškozený odminovací tank u Luhansku

Foto: Petr David Josek, ČTK/AP

Ukrajina musí zůstat neutrální

Další podmínkou separatistů pro dodržování klidu zbraní je ukrajinská neutralita. „Jakékoli sklouzávání Kyjeva směrem k NATO nebo k jinému protiruskému vojenskému svazku je pro nás nepřijatelné. V takovém případě okamžitě přerušíme kontakty s Kyjevem a budeme považovat minské dohody za neplatné," píše se v prohlášení Pušilina a Dějněga.

O vstup do NATO, který ukrajinská ústava do loňského převratu zakazovala, nynější kyjevské vedení aktivně usiluje. Loni v prosinci prezident Petro Porošenko podpisem stvrdil nový zákon o zrušení neutrality. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků