Hlavní obsah
Svastika na zvonu ve Schweringenu Foto: Profimedia.cz

Při velikonočním úklidu odstranili ze zvonu i svastiku

Mnohaměsíční spory o kostelní zvon v dolnosaském Schweringenu, na němž byl hákový kříž a nacistický text, zřejmě definitivně ukončili neznámí „pachatelé”, kteří znak před Velikonoci odstranili. Informovala o tom rozhlasová a televizní stanice NDR.

Svastika na zvonu ve Schweringenu Foto: Profimedia.cz
Při velikonočním úklidu odstranili ze zvonu i svastiku

„Udělali jsme jarní úklid. Nevyčistili jsme jen vesnici, ale také zvon. Od špíny od holubů, od špíny od nacistů, která ještě po 80 letech hrozila rozdělit obyvatele vesnice,” stálo v dopise, který zůstal připevněný na dveřích kostela.

Neznámí tak naráželi na vášnivé debaty, jestli má zvon s nápisem „Všechno pro vlast - Adolf Hitler” v kostele zůstat, či nikoli. Teprve v březnu městská rada rozhodla, že zvon bude nadále na svém místě.

Svastika na zvonu ve Schweringenu

Foto: Profimedia.cz

Protestantská církev, která kostel spravuje, uvedla, že se „uklízeči” do objektu dostali zřejmě na Zelený čtvrtek za pomoci klíče. Zástupci církve nyní prověří, jak dál postupovat. Odborník podle nich posoudí, nakolik poškození zvonu změnilo jeho zvuk.

Kontroverze s nacistickými zvony v Německu řeší i další obce. Na konci února například zastupitelstvo západoněmecké vesnice Herxheim am Berg rozhodlo, že na svém místě v protestantském kostele zůstane zvon, který nese jméno Adolfa Hitlera.[celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků