Hlavní obsah
 

Při protestech proti stavbě železničního tunelu v Itálii se zranilo 400 lidí

Nejméně 400 zraněných si vyžádal nedělní protest proti stavbě tunelu rychlodráhy TGV mezi Lyonem a Turínem v severoitalském údolí Susa. Protestů se účastnilo podle policie 6000 lidí, organizátoři ale tvrdí, že jich přišlo 50 000, píše list Die Presse. Snažili se zabránit stavbě tunelu. Demonstrace se zvrhla v násilí.

 
Při protestech proti stavbě železničního tunelu v Itálii se zranilo 400 lidí

Při zásahu proti demonstrantům bylo zraněno 188 zasahujících policistů. Ti se potýkali především s anarchisty z „černého bloku“ včetně zahraničních. Tvrdé jádro odpůrců házelo na policisty Molotovovy koktejly a stříleli po nich kamením z praků.

Dvacet pět lidí bylo zadrženo.

Demonstranti u plotu okolo stavby tunelu

Foto: Giorgio Perrottino, Reuters

Policisté proti nim použili slzný plyn. Zásah policistů byl tak tvrdý, že se do něj pustil populární italský komik Beppe Grillo. Podle něj použili policisté „zakázaný slzný plyn a rakovinu vyvolávající vojenské zbraně“. V komentáři pro list Corierre de la Serra uvedl, že zásah byl důkazem, že v Itálii je diktatura. Demonstranti podle něj „začali výjimečnou revoluci a v celé Itálii se rozezněly zvony“.

Dopad zásahu je tak velký, že vystoupil i prezident Giorgio Napolitano, který naopak odsoudil násilí spáchané na policistech. Podle něj se radikálové zamíchali mezi ostatní demonstranty a vyvolali střety.

Projekt je klíčový pro napojení Itálie na francouzskou síť rychlovlaků TGV, která vede i do zemí Beneluxu, Švýcarska a navazuje na tunel pod kanálem La Manche. Má zkrátit cestu z Lyonu do Turína na polovinu.

Demonstrant s plynovou maskou při protestech

Foto: Giorgio Perrottino, Reuters

Podle odpůrců stavby ale rychlodráha a tunel v délce 7,5 kilometru za 15 miliard eur poškodí krásnou krajinu údolí.

Policie použila proti demonstrantům i vodní děla.

Foto: Giorgio Perrottino, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků