Hlavní obsah
Ruská společnost Transněfť potvrdila vyřazení měřících míst na ropovodu Družba v Srbsku a Maďarsku. Foto: Profimedia.cz

Prezervativy a dudlíky vyřadily měřáky na ropovodu Družba, někdo chtěl krást

Prezervativy a dudlíky, vhozené do ropovodu Družba, vyřadily ve východní Evropě z provozu přístroje měřící průtok ruské ropy. Napsal to dnes na titulní straně obvykle dobře informovaný hospodářský list Vedomosti.

Ruská společnost Transněfť potvrdila vyřazení měřících míst na ropovodu Družba v Srbsku a Maďarsku. Foto: Profimedia.cz
Prezervativy a dudlíky vyřadily měřáky na ropovodu Družba, někdo chtěl krást

"Měřící místa ropy na slovenském a českém úseku Družby přestala fungovat," napsal deník. Podle nejmenovaného pracovníka jedné společnosti, působícího jako operátor ropovodu, přístroje najednou ukazovaly mnohem větší průtok ropy, než by bylo vůbec možné.

Kvůli objasnění situace bylo rozhodnuto měřící přístroje odstavit a spustit záložní systémy. Pak - 7. a 8. října - byly v základním systému nalezeny prezervativy a dětské dudlíky. Ty nejprve překážely v práci slovenského operátora ropovodu, pak maďarského.

Mluvčí maďarského operátora, společnosti MOL, listu potvrdil poškození měřících přístrojů, ujistil však, že k výpadku dodávek nedošlo, stačila drobná oprava. Příčinu poruchy však neprozradil. I náměstek ředitele jednoho z ruských operátorů Družby, společnosti Gomeltransněfť, se zdržel komentáře, prý to listu nestojí za pozornost. Slovenský Transpetrol a ukrajinský Ukrtransnaft na otázky neodpověděly a náměstek ředitele české společnosti Mero ujistil, že český úsek ropovodu pracuje normálně.

Mohlo jít o pokus o krádež

Nicméně ruská společnost Transněfť potvrdila vyřazení měřících míst v Srbsku a Maďarsku. "O všech poruchách jsme informováni a víme, že souvisejí s pryžovými výrobky nalezenými v ropě," prohlásil mluvčí státní firmy Igor Ďomin.

Podle mluvčího lze jen předpokládat, že potíže vznikly buď na Ukrajině, nebo v Bělorusku. Prezervativy a dudlíky nejspíše byly vhozeny spolu s přísadami, které mají usnadňovat přepravu ropy.

Asi nešlo o náhodu, ale o součást pokusu o krádež ropy. Každopádně porucha přístrojů "znemožnila zjistit, kolik ropy proteklo". Na Transněfť se s dotazem na výskyt pryžových výrobků obrátili kolegové z Maďarska a Slovenska; poslední jmenovaní prý nyní odmítají podepsat dokument, potvrzující převzetí ropy z Ukrajiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků