Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová si bude muset poradit s oživenou aférou, která ukončila působení Helmuta Kohla. Foto: Kim Kyung-Hoon , Reuters

Před volbami v Německu hrozí propuknutí skandálu s černými fondy

Letadlo společnosti Air Canada, které přistálo v pondělí v půl desáté ráno na mnichovském letišti, vezlo na palubě i Karleheinze Schreibera (75), klíčovou postavou korupčního skandálu někdejšího německého kancléře Helmuta Kohla. Schreiber tvrdí, že němečtí sociální demokraté tak chtějí ovlivnit blížící se volby.

Německá kancléřka Angela Merkelová si bude muset poradit s oživenou aférou, která ukončila působení Helmuta Kohla. Foto: Kim Kyung-Hoon , Reuters
Před volbami v Německu hrozí propuknutí skandálu s černými fondy

Necelých osm týdnů před volbami do Spolkového sněmu se tak před veřejnost vrací kauza, v níž už v minulosti musel vypovídat i Kohl. Schreiber v dopise kancléře Angeel Merkelové (CDU) a kanadskému premiéru Stephenu Harperovi zveřejněném v listě Der Tagesspiegel obvinil ministryni spravedlnosti Brigitte Zypriesovou (SPD) z toho, že záměrně načasovala jeho vydání tak, aby uškodila CDU, a z toho, že ho v SRN čeká politický proces.

 

Budu- li vydán, bude to bomba. Začal by obrovský cirkus a vyšetřování, kancléř Kohl a všichni tam budou. S tím vším oni (němečtí sociální demokraté) věří, že by mohli vyhrát příští volby.
Karleheinz Schreiber

 

„Budu- li vydán, bude to bomba. Začal by obrovský cirkus a vyšetřování, kancléř Kohl a všichni tam budou. S tím vším oni (němečtí sociální demokraté) věří, že by mohli vyhrát příští volby," upozornil Schreiber.

Schreiber je obviněný z nezaplacení daně

Německá prokuratura chce Schreibera postavit před Zemský soud v bavorském Augsburgu na základě obvinění, že nezaplatil daň z příjmu 15 miliónů eur z provizí z prodeje zbraní firmy Thyssen Krup. Podplácel a dopouštěl se ve Spolkové republice podvodů. Bude- li uznán vinným, hrozí mu až 15 let vězení.

Mluvčí augsburského zemského soudu Karl-Heinz Häusler nedokázal říct, zda proces začne ještě před 27. září, kdy se Němci dostaví k volbám do parlamentu.

CDU měla černé fondy

Schreiber předal v roce 1994 Kohlově Křesťanské demokracii (CDU) sponzorský dar ve výši 100 tisíc marek. CDU je prostřednictvím Wolfganga Schäubleho, tehdy šéfa její parlamentní frakce a nynějšího ministra vnitra, převzala v jednom bonnském hotelu. Nezanesla je však do účetnictví, skončily v černých fondech a Kohl jimi měl disponovat. Toto odhalení donutilo v roce 1999 Kohla stáhnout se do ústraní. O rok dříve prohrál volby s kandidátem sociální demokracie (SPD) Gerhardem Schröderem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků