Hlavní obsah
 

Přeběhlého ruského agenta Skripala otrávili neobvyklou látkou

Bývalý ruský špión Sergej Skripal, který přešel na druhou stranu a předával informace britské MI5, byl se svou dcerou Julií v neděli otráven v Salisbury velmi neobvyklou látkou. Potvrdila to ve čtvrtek pro BBC britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Jed však nespecifikovala.

 
Přeběhlého ruského agenta Skripala otrávili neobvyklou látkou

Už ve středu britská policie oznámila, že k útoku byla použita nervově paralytická látka. [celá zpráva]

Sergej Skripal za mřížemi během soudního přelíčení v Moskvě v roce 2006. Tehdy byl odsouzen na 13 let za špionáž pro Velkou Británii.

Foto: Misha Japaridze, ČTK/AP

Ruddová dodala, že použitá chemikálie „zřejmě byla mnohem vzácnější než nervové plyny sarin a VX“. Právě o těch se původně spekulovalo, když bylo oznámeno, že byl použit nervový plyn. Sarin byl v posledních letech použit v Sýrii, VX byl loni otráven bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam.

Stan stále zakrývá lavičku v Salisbury, kde byl objeven bezvládný Sergej Skripal a jeho dcera.

Foto: Peter Nicholls, Reuters

List The Sun s odvoláním na vyšetřovatele uvedl, že tuto látku vyrábí jen pár laboratoří na světě, mimo jiné ruská Jaseněvova, kterou provozuje tajná služba SVR.

Cesta k domu Sergeje Skripala byla uzavřena

Foto: Andrew Matthews, ČTK/AP

Zjištění, že šlo o velmi neobvyklou látku, může podle BBC zúžit okruh podezřelých z útoků. Už ve středu zaznělo, že nervové jedy nemohou použít amatéři a nedají se jen tak vyrobit, aniž by byl člověk, který je připravuje, ohrožen na životě.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová ve čtvrtek útok odsoudila: „Použití nervového jedu na britské půdě je bezostyšný čin - byl to pokus o vraždu tím nejkrutějším způsobem a veřejně. Lidé mají právo vědět, kdo je za to odpovědný.“ Opět ale zopakovala, že je nutné napřed vše vyšetřit a vyhnout se nebezpečným spekulacím.

Britští policisté u domu Sergeje Skripala v Salisbury

Foto: Andrew Matthews, ČTK/AP

I tak ale ministr obrany Gavin Williamson zdůraznil, že do útoku byla zřejmě zapojena jiná země. Zmínil, že Rusko je „ještě větším nebezpečím“, než bylo. „Rusko je asertivní, Rusko je agresivnější a my musíme změnit způsob, jak s ním jednáme, protože se nemůžeme ocitat v situacích, do kterých nás dostaly jiné země,“ dodal ministr.

Ve čtvrtek Ruddová také uvedla, že policista, který byl také hospitalizován, neboť jako první zasahující přišel do styku s látkou, jež už při vědomí. „Už není na jednotce intenzivní péče, ale jeho stav zůstává vážný," řekla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků