Hlavní obsah
 

Požár na Gran Canarii se nedaří zkrotit, evakuovali 8000 lidí

Přes osm tisíc evakuovaných lidí a na pět tisíc hektarů porostu, které lehly popelem. Požár ve vnitrozemí španělského ostrova Gran Canaria zuří s neztenčenou měrou, píše agentura DPA. Do boje s plameny bylo nasazeno 16 letadel a oheň se snaží uhasit 700 hasičů a 200 vojáků. Zatím se použilo 800 tisíc litrů vody.

 
Požár na Gran Canarii se nedaří zkrotit, evakuovali 8000 lidí

„Oheň není pod kontrolou, natož uhašen,“ uvedl premiér regionální vlády Kanárských ostrovů Angel Victor Torres. Žádá v této souvislosti o pomoc španělskou centrální vládu. Situaci komplikuje to, že požár zuří v horách národního parku Tamadaba a terén je nepřístupný. Šéf místní civilní ochrany Federico Grillo potvrdil, že v některých místech je požár „zcela mimo možnost dostat ho pod kontrolu“.

Plameny je možné v tuto chvíli hasit jen ze vzduchu. Práce pozemního personálu by byla podle Grilla „sebevražda“. Plameny v některých částech parku šlehaly až do výšky 50 metrů. Oheň se nyní šíří z parku na severozápadě ostrova na jihozápad. „Ekologickým škodám se nevyhneme, nyní je důležité zachránit lidi,“ uvedl Torres.

V posledních dnech panovalo na ostrově vedro s 30stupňovými teplotami. Ochlazení by mělo přijít až v noci na úterý.

Hořet začalo v sobotu, a to na stejném místě, kde se plameny podařilo minulé úterý uhasit. Úřady se domnívají, že požár byl založen úmyslně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků