Hlavní obsah

Poslední zbraní nacistů měli být komáři infikovaní malárií

Nacisté se pokoušeli vyvíjet biologické zbraně, tvrdí Klaus Reinhardt z Institutu pro evoluci a ekologii v Tübingenu. Ačkoliv Německo nemělo žádný rozsáhlý program na vývoj biologických zbraní, neznamená to, že vědci neexperimentovali. Prioritou se stal výzkum biologické zbraně v podobě komárů infikovaných malárií.

Poslední zbraní nacistů měli být komáři infikovaní malárií

Pokusy nabraly na obrátkách zvláště na sklonku druhé světové války, kdy se nacisté zoufale pokoušeli najít zbraň, která by zvrátila blížící se prohru, píše Reinhardt v odborném časopise Endeavour s odkazem na dokumenty z koncentračního tábora Dachau.

Právě v Dachau se od února 1942 do dubna 1945 prováděly experimenty s malárií. Zdraví vězni byli infikováni komáry nebo injekcemi s výtažky mukózních žláz samiček komárů.

Po nakažení byly na vězních testovány různé léky a zkoumána jejich účinnost. Na tyto pokusy bylo použito více než tisíc lidí a více než polovina jich na následky zemřela.

V roce 1944 se pokusy zintenzivnily a vědci se snažili najít možnosti, jak infikované komáry udržet co nejdéle naživu a co nejrychleji je transportovat na nepřátelská území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků