Hlavní obsah
Petro Porošenko po složení svého prezidentského slibu Foto: Anastasia Sirotkina, ČTK/AP

Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko chce, aby boje na východě země skončily do konce příštího týdne. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře. Porošenko před tím poprvé jednal s ruským velvyslancem v Kyjevě. Prezidentský slib složil v sobotu.

Petro Porošenko po složení svého prezidentského slibu Foto: Anastasia Sirotkina, ČTK/AP
Porošenko chce ukončit boje příští týden

"Měli bychom v tomto týdnu ukončit palbu," uvedl Porošenko po schůzce se členy kontaktní skupiny - ruským velvyslancem Michailem Zurabovem, ukrajinským velvyslancem v Berlíně Pavlem Klimkinem a představitelkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Heidi Tagliviniovou.

Porošenko vybídl ke každodenním setkáním této skupiny, aby se koordinovaly kroky k mírovému urovnání na východě Ukrajiny.

"Každý den, kdy umírají lidé, každý den, kdy Ukrajina platí tak vysokou cenu, je pro mne nepřijatelný," zdůraznil prezident v prohlášení. S tímto cílem je podle Porošenka nezbytné především obnovit fungování státní hranice, aby bylo možné zaručit bezpečnost každému Ukrajinci žijícímu v Donbasu, a to bez ohledu na jeho politické názory.

Krasnyi Lyman

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Vedení povstalecké a nikým neuznané Doněcké lidové republiky podle ruského serveru newsru.com Porošenkovi nevěří a pokračuje v mobilizaci sil.

"Nevíme, co přesně řekl Porošenko o přerušení bojových akcí, ale je pochybné, že by stáhl vojska. Slavjansk ostřelovali z raketometů, pokračují boje v Kramatorsku," řekl místopředseda povstalecké vlády Andrej Purgin. V Doněcku tak nadále trvá mobilizace a výcvik dobrovolníků, bránících město před ukrajinskou armádou.

Vztahy navázány

Proruské povstání v tomto regionu na východě země, které podle Kyjeva řídí Moskva, a "protiteroristická operace" ukrajinských vládních sil si během dvou měsíců bojů podle odhadů vyžádaly stovky životů, jak rebelů a vojáků, tak civilistů.

Separatisté nadále kontrolují Doněck a Luhansk, dvě velká města v průmyslovém srdci země, Donbasu, jakož i část hranice s Ruskem.

Porošenko se v pátek, na okraji oslav vylodění v Normandii, krátce sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž se dohodl na rychlém obnovení rusko-ukrajinských jednání v Kyjevě. Na sobotní Porošenkově inauguraci už bylo Rusko zastoupeno velvyslancem.

Moskva až dosud odmítala uznat nové ukrajinské vedení, nastolené v Kyjevě po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a označovala nový ukrajinský režim za nelegitimní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků