Hlavní obsah
Koncentrační tábor Osvětim Birkenau Foto: Kacper Pempel, Reuters

Popírat holokaust je legitimní, prohlásil poslanec AfD a rozštěpil stranu

Protiimigrační německá politická strana Alternativa pro Německo (AfD) se dostala do vnitřních rozporů kvůli výrokům jednoho z členů ohledně holokaustu. Šéf parlamentní frakce AfD ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko Jörg Meuthen v úterý ze strany spolu s dalšími 12 poslanci vystoupil.

Koncentrační tábor Osvětim Birkenau Foto: Kacper Pempel, Reuters
Popírat holokaust je legitimní, prohlásil poslanec AfD a rozštěpil stranu

Meuthen ve středu podle agentury DPA založil novou frakci s názvem Alternativa pro Bádensko-Württembersko.

Jádrem sporu jsou červnové výroky dalšího poslance AfD v Bádensku-Württembersku Wolfganga Gedeona. Ten mimo jiné označil popírání holokaustu za legitimní vyjádřením názoru. Meuthen se k odchodu rozhodl poté, co se mu nepodařilo prosadit Gedeonovo vyloučení. Popírání holokaustu je v Německu trestným činem.

Alternativa pro Německo vznikla teprve před třemi lety. Zatím nemá zastoupení ve spolkovém parlamentu, její členové se však již dostali do poloviny z 16 zemských parlamentů. V Bádensku-Württembersku měla AfD do rozštěpení místní parlamentní frakce 23 poslanců.

Podle průzkumů veřejného mínění podporuje AfD kolem 15 procent voličů. Strana tak představuje vážnou hrozbu pro konzervativce kancléřky Angely Merkerkelové a další zavedené strany před spolkovými volbami, které budou příští rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků