Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Polský starosta chce vypudit z radnice matky lesbiček

Adam Szczepkowski, starosta polského Grunwaldu, si v dopise premiérovi Mateuszi Morawieckému postěžoval na dvě místní poslankyně – jejich dcery jsou homosexuálního zaměření. Co je však podle něj horší, nedistancují se od nich veřejně ani soukromě, takže nejsou kompetentní zastávat své funkce, čímž škodí zájmům místních občanů.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Polský starosta chce vypudit z radnice matky lesbiček

Protože obě zastupitelky jsou členkami obecní rady, starosta se obrátil na předsedu vlády s žádostí o její rozpuštění, protože do řádných voleb je daleko a není jiný způsob, jak se jich „zbavit“.

Dopis dal zároveň na vědomí prezidentovi Andrzejovi Dudovi, Jaroslawu Kaczyňskému, šéfovi Práva a spravedlnosti (PiS), ministrům spravedlnosti, vnitra a vládě, spřízněným médiím, tedy tam, kde zrovna nemají v oblibě sexuální menšiny.

Opozice je ve varu

„To, co se děje v Grunwaldu, je důsledkem honu současné netolerantní neokonzervativní vlády na sexuální menšiny LGBT, rozdělování společnosti na řádné křesťany – katolíky – a na ty druhé. Nemohu uvěřit, že někdo může něco tak podlého jako starosta vůbec napsat,“ řekla televizi TVN24 Agnieszka Podmaská, poslankyně Sejmu z opoziční Občanské platformy.

„Člověče, styď se, hlouběji se nedá klesnout. Nejlepší by bylo, kdyby podal demisi. Nikdo slušný, a už vůbec ne státní úředník, nesmí provést něco tak zákeřného,“ upozornil Wlodzimierz Czarasty, lídr Levice a vicemaršálek Sejmu. Netrpělivě prý čeká na premiérovu reakci.

„V Polsku až 85 procent otců a 75 procent matek neakceptuje sexuální odlišnost svých dětí. Více než 70 procent mladistvých, kteří patří k LGBT, pomýšlelo přinejmenším jednou v životě na sebevraždu. O to víc je zapotřebí vážit si postoje dvou poslankyň z Grunwaldu,“ podotkla v TVN24 Emilia Bartkowská-Mlyneková, aktivistka podporující rovnost práv v Polsku.

Grunwald patří mezi sto měst a vesnic především na východě Polska, kde místní samosprávy od roku 2019 vyhlásily tzv. Zóny bez propagandy LGBT a veřejně odmítají jakoukoli toleranci sexuálních menšin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků