Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Slawomir Kaminski, Reuters

Výuka „morální čistoty“ Polek narazila

Od nového školního roku začnou v polských školách povinně vychovávat dívky k morální čistotě a ctnosti. Kvůli bizarnímu nařízení ministra školství Przemyslawa Czarneka z vládní konzervativní strany Právo a spravedlnosti se v pondělí konaly protesty v různých polských městech.

Ilustrační foto Foto: Slawomir Kaminski, Reuters
Výuka „morální čistoty“ Polek narazila

Czarnek, v minulosti profesor Katolické univerzity v Lublinu, který později stál i v čele tamního vojvodství, je znám svým intenzivním tažením proti sexuálním menšinám.

Místo programování a cizích jazyků

Při obhajobě povinné výchovy polských žaček k mravnosti v listu Nasz Dziennik spolu s dalšími představiteli ministerstva varoval, že Polsko má co do činění s „nebezpečným jevem“, který se projevuje „duchovní zkažeností žen“. Ty prý zasáhla „pýcha, marnivost, egoismus“, a co hůř, „ve jménu svých zájmů bojují proti objektivnímu pořádku v zemi“.

„Zatímco nejen v sousedních zemích se dívky ve školách učí programování a cizím jazykům, v Polsku je čeká nauka o morální čistotě a počestnosti. Až se nechce věřit, že v nejistých pandemických časech, které odhalily, že čtvrtina studentů nedávno nesložila maturitu a znalosti poloviny osmáků z matematiky jsou mírně řečeno chabé, přichází ministr s takovými nápady,“ kritizovala rozhodnutí ministra poslankyně Urszula Paslowská z opoziční Polské lidové strany.

Směšné už před stoletím, znělo na protestech

„Mladé dívky hlavně na venkově často nemají na tampony a vložky, nevědí nic o hrozbě nákazy HIV, a vy vyhlásíte boj za jejich ctnost. To snad ani není pravda,“ vzkázala pak Katarzyna Koczulapová, polská sexuoložka.

Czarnekovu demisi v pondělí požadovali demonstrující nejen před ministerstvem školství ve Varšavě, ale i před školami po celé zemi.

Na mnohých shromážděních přitom zaznělo, že nařízení povinné výuky morální čistoty by bylo směšné už před sto lety, podotkl portál natemat.pl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků