Hlavní obsah
Polské volby vyhrála zřejmě pravice, účast byla rekordní Foto: Kacper Pempel, Reuters

Polsko na poslední chvíli odvolalo nedělní prezidentské volby

Prezidentské volby v Polsku, které se podle původních plánů měly konat tuto neděli, se uskuteční v pozdějším termínu. Ve středu pozdě večer se na tom dohodl předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński s Jaroslawem Gowinem, šéfem menšího koaličního uskupení Dohoda.

Polské volby vyhrála zřejmě pravice, účast byla rekordní Foto: Kacper Pempel, Reuters
Polsko na poslední chvíli odvolalo nedělní prezidentské volby

Oba političtí lídři se domluvili na tom, že hlasování se uskuteční korespondenčně. Ve volbách se o další funkční období uchází i současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec národně-konzervativního Práva a spravedlnosti.

Kdy budou Poláci volit novou hlavu státu, tak zatím není jasné. Ve společném prohlášení, které podepsali Kaczyński s Gowinem, se k tomu píše, že poté, co polský nejvyšší soud volby naplánované na 10. května prohlásí za neplatné, předsedkyně dolní komory parlamentu "vyhlásí nové prezidentské volby v prvním možném termínu".

Oba političtí lídři se domluvili na tom, že hlasování se vzhledem k epidemii covidu-19 uskuteční korespondenčně. O tomto způsobu voleb, který doposud mohli využívat například jen postižení lidé, má ve čtvrtek hlasovat Sejm, dolní komora parlamentu. Gowinovo uskupení slíbilo, že novelu volebního zákona podpoří.

Ve volbách se o další funkční období uchází současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec národně-konzervativního Práva a spravedlnosti.

Polská opozice, ombudsman, ale i různé mezinárodní organizace jsou proti tomu, aby se volby prezidenta konaly výhradně korespondenčně. Obávají se možného porušení pravidel pro spravedlivé hlasování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků