Hlavní obsah
Polské volby vyhrála zřejmě pravice, účast byla rekordní Foto: Kacper Pempel, Reuters

Polsko na poslední chvíli odvolalo nedělní prezidentské volby

Prezidentské volby v Polsku, které se podle původních plánů měly konat tuto neděli, se uskuteční v pozdějším termínu. Ve středu pozdě večer se na tom dohodl předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński s Jaroslawem Gowinem, šéfem menšího koaličního uskupení Dohoda.

Polské volby vyhrála zřejmě pravice, účast byla rekordní Foto: Kacper Pempel, Reuters
Polsko na poslední chvíli odvolalo nedělní prezidentské volby

Oba političtí lídři se domluvili na tom, že hlasování se uskuteční korespondenčně. Ve volbách se o další funkční období uchází i současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec národně-konzervativního Práva a spravedlnosti.

Kdy budou Poláci volit novou hlavu státu, tak zatím není jasné. Ve společném prohlášení, které podepsali Kaczyński s Gowinem, se k tomu píše, že poté, co polský nejvyšší soud volby naplánované na 10. května prohlásí za neplatné, předsedkyně dolní komory parlamentu "vyhlásí nové prezidentské volby v prvním možném termínu".

Oba političtí lídři se domluvili na tom, že hlasování se vzhledem k epidemii covidu-19 uskuteční korespondenčně. O tomto způsobu voleb, který doposud mohli využívat například jen postižení lidé, má ve čtvrtek hlasovat Sejm, dolní komora parlamentu. Gowinovo uskupení slíbilo, že novelu volebního zákona podpoří.

Ve volbách se o další funkční období uchází současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec národně-konzervativního Práva a spravedlnosti.

Polská opozice, ombudsman, ale i různé mezinárodní organizace jsou proti tomu, aby se volby prezidenta konaly výhradně korespondenčně. Obávají se možného porušení pravidel pro spravedlivé hlasování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků