Hlavní obsah

Polsko koupí americké rakety Patriot, bojí se „hrozby z východu”

Polsko se chce do konce letošního roku dohodnout s americkou zbrojní firmou Raytheon na nákupu osmi baterií raket Patriot. Důvodem je „rostoucí hrozba z východu”, uvedl polský ministr obrany Antoni Macierewicz patrně v narážce na ruskou agresi na východě Ukrajiny.

Polsko koupí americké rakety Patriot, bojí se „hrozby z východu”

„Tyto systémy nám umožní zaručit bezpečnost Polska," řekl podle agentury PAP Macierewicz. Varšava by chtěla za americký obranný systém zaplatit nejvýše 30 miliard zlotých (190 miliard korun).

Polsko se v současnosti snaží zvýšit výdaje na obranu a modernizovat svůj zbraňový arzenál. Koupi raket měla Varšava v plánu již od roku 2015, kdy tehdejší polské vedení rozhodlo o potřebě posílit obranu země v reakci na anexi ukrajinského Krymu Moskvou.

Nová vláda však po nástupu k moci loni oznámila, že nákup vzhledem k vysoké ceně přehodnotí a požadovala po Washingtonu ústupky. Podle listu Gazeta Wyborcza byl při rozhodování o pořízení amerických raket klíčový závazek vlády ve Washingtonu, že ještě před dodávkou polských "patriotů" poskytne Polsku v případě ohrožení během 48 hodin své baterie z jiné země.

Obchod musí posvětit Kongres

Prodej systému Patriot Polsku musí ještě schválit americký Kongres jako v případě všech zahraničních kontraktů zahrnujících pokročilé vojenské technologie. „Doufáme, že celý proces se uskuteční normálně,” řekl podle agentury Reuters ředitel americké zbrojovky pro Evropu Bill Schmieder.

Polsko je jedním z nejaktivnějších amerických spojenců z evropských postkomunistických zemí a jako jeden z mála států splňuje požadavek NATO na výši armádních výdajů odpovídající dvěma procentům HDP, k čemuž chce partnery v alianci přimět i americký prezident Donald Trump.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků