Hlavní obsah
Tank u Domu módy na Václavském náměstí. Foto: Blahoslav Auředník, Novinky

Polovina Rusů o vpádu do Československa nic neví. Třetina s invazí souhlasí

O vpádu sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968, který skoncoval s reformami pražského jara, skoro polovina Rusů nic neví. Vyplývá to z průzkumu ruského nezávislého sociologického střediska Levada. Více než třetina - 36 procent - považuje invazi za oprávněnou, Sovětský svaz si podle nich počínal správně.

Tank u Domu módy na Václavském náměstí. Foto: Blahoslav Auředník, Novinky
Polovina Rusů o vpádu do Československa nic neví. Třetina s invazí souhlasí

„Výsledky průzkumu svědčí o tom, že se Rusko vrací k propagandě v duchu Brežněvovy éry,” soudí ředitel střediska, sociolog Lev Gudkov. Úplné výsledky průzkumu by podle něj měly být zveřejněny v pondělí v předvečer 50. výročí násilné intervence.

Zatímco 45 procent dotázaných mělo problém vyjádřit se, o co před 50 lety šlo, podle pětiny dotázaných vše zavinily „podvratné akce” Západu proti socialistickým státům. Skoro čtvrtina usoudila, že protisovětsky naladění politici v tehdejším Československu se pokusili o převrat, čehož důsledkem byl vpád vojsk. A skoro pětina Rusů si myslí, že v Československu vypuklo „povstání proti režimu, nastoleného Sovětským svazem”.

Mladí o ničem nevědí

Jen každý desátý z dotázaných ve věku od 18 do 35 let měl ponětí o událostech pražského jara 1968.

„Mladí lidé nevědí a nechtějí vědět, co se stalo,” míní Gudkov. „Myslím, že to je projev všeobecné amorálnosti velmoci, což se stalo základem pro ruskou imperiální obrodu za (prezidenta Vladimira) Putina a v podmínkách podpory pro anexi Krymu,” dodal sociolog.

Podle jiného průzkumu státní agentury FOM o vstupu sovětských vojsk do Československa se cítila informovaná třetina Rusů, 29 procent už o tom někdy slyšelo, zatímco 35 procent připustilo, že o něčem takovém slyší vůbec poprvé. Z těch informovanějších 26 procent považovalo postup sovětského vedení za správný, 13 procent za nesprávný.

„Hlavními stoupenci násilného potlačení pražského jara byly NDR (východní Německo) a Polsko, jejichž vůdci se báli, aby se 'jarem' nenakazily jejich země. Ale příčinou operace, známé pod krycím názvem Dunaj, se staly obavy sovětského vedení z možné ztráty kontroly nad Československem,” poznamenal v připomínce výročí invaze internetový list Gazeta.ru.

„Pražské jaro zahubil politický pluralismus, zaváděný Dubčekem. Hospodářské reformy Moskvu moc neznepokojovaly,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků