Hlavní obsah
 

Politici si v Polsku připomněli konec války

Několik evropských představitelů v čele s polským prezidentem Bronislawem Komorowským, českým prezidentem Milošem Zemanem a také generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem si v pátek na konferenci s historiky v severopolském Gdaňsku připomněli 70. výročí konce druhé světové války v Evropě.

 
Politici si v Polsku připomněli konec války

Konference předcházela pietnímu aktu, který se o půlnoci uskutečnil na gdaňském poloostrově Westerplatte, kde v roce 1939 padly během útoku nacistického Německa na Polsko první výstřely druhé světové války.

Do Polska spolu se Zemanem přijeli například prezidenti Litvy, Estonska či Bulharska, Slovensko zastupuje premiér Robert Fico.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Památník na Westerplatte

Foto: Czarek Sokolowski, ČTK/AP

Tématem dvoudenní panelové diskuze, která začala již ve středu, byl odkaz druhé světové války. Komorowski připomněl, že pro Poláky znamenal mír konec německé okupace, posunutí hranic země na západ a také polohu na špatné straně železné opony mezi komunistickým Východem a demokratickým Západem.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že Evropská unie a Organizace spojených národů vznikly v reakci na tragédie druhé světové války, aby se válečné hrůzy již nikdy nemohly opakovat. Stejný názor vyslovil ukrajinský prezident Petro Porošenko, který zároveň varoval před obdobným válečným konfliktem.

Evropští politici na konferenci v Polsku

Foto: Czarek Sokolowski, ČTK/AP

"Musíme mít ponaučení z historie na paměti i v 21. století, kdy se má země stala obětí agrese. Kupodivu jsme svědky pokusů o ústupky agresorovi. Ukrajina plně respektuje dohody z Minsku, ale útočník na Donbase dále stupňuje svou činnost," řekl Porošenko o vyhrocené situaci na východní Ukrajině.

Baltský poloostrov Westerplatte považuje Polsko za symbol svého vzdoru proti nacistické invazi, která oficiálně začala 1. září 1939 časně ráno palbou německé bitevní lodě Schleswig-Holstein na tamní vojenské zařízení. Jeho posádka poloostrov sedm dní proti značné nacistické přesile bránila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků