Hlavní obsah
Zásah moskevské policie proti demonstrantům na Blatném náměstí Foto: Profimedia.cz

Policie v Moskvě zadržela 50 opozičních demonstrantů

Ruská policie ve středu v Moskvě zadržela nejméně padesát lidí, kteří si nedaleko Kremlu chtěli připomenout třetí výročí mohutných demonstrací proti prezidentským volbám, v nichž byl potřetí zvolen hlavou státu Vladimir Putin. Moskevská radnice demonstraci odmítla povolit a navrhla organizátorům jiné místo. Ti ale s přesunem akce nesouhlasili.

Zásah moskevské policie proti demonstrantům na Blatném náměstí Foto: Profimedia.cz
Policie v Moskvě zadržela 50 opozičních demonstrantů

Demonstrace se konala na Blatném náměstí, kde 6. května 2012 ruská policie mimořádně tvrdě zakročila proti demonstrantům. Zadrženo bylo tehdy na 400 lidí, soudy později poslaly do vězení jedenáct osob. Aktivisty Sergeje Udalcova a Leonida Razvozžajeva, které prokuratura označila za hlavní organizátory protestu, odsoudil loni moskevský městský soud ke 4,5 roku vězení.

Podle novinářů z opozičního listu Novaja gazeta policie zadržela každého, kdo se na Blatném náměstí objevil s transparentem. Účastníci nepovolené akce skandovali hesla proti politickým represím a za osvobození odsouzených disidentů. Žádali rovněž svobodu pro vězněnou ukrajinskou letkyni Naděždu Savčenkovou.

Opoziční akci ve středu ostře kritizovalo ruské provládní hnutí Antimajdan, které vzniklo jako reakce na kyjevské demonstrace, jež vedly loni v únoru k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Organizátoři demonstrace na Blatném náměstí se prý záměrně snažili vyvolat konflikt s policií. "Žádáme, aby policisté zadrželi organizátory a účastníky této akce. Provokatéry musí stihnout trest se vší tvrdostí," uvádí se v prohlášení Antimajdanu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků