Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Czarek Sokolowski, ČTK/AP

Polce odebral soud dítě, protože je lesba

Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) s žalobou proti Varšavě. Polští soudci podle Štrasburku při rozhodování o svěření dětí do péče ženu diskriminovali kvůli jejímu vztahu s jinou ženoum a porušili tím její právo na soukromý život. Polsko nyní musí ženě zaplatit odškodné 10 tisíc eur (253 tisíc korun). Rozsudek není pravomocný, všichni zúčastnění mají tři měsíce na odvolání.

Ilustrační foto Foto: Czarek Sokolowski, ČTK/AP
Polce odebral soud dítě, protože je lesba

„Sexuální orientace stěžovatelky a její vztah s jinou ženou byly trvale v centru jednání a to v každé fázi soudního řízení. Soud dospěl k závěru, že se stěžovatelkou bylo zacházeno jinak, než by bylo zacházeno s jiným rodičem, který si přeje mít své dítě ve výhradní péči. Tento rozdíl (v přístupu polského soudu) byl založen na sexuální orientaci (stěžovatelky), a proto představoval diskriminaci,“ uvedl ECHR.

Polka narozená v roce 1970 se vdala v roce 1993 a s manželem měli celkem čtyři děti. Když žena navázala lesbický vztah, její manžel v roce 2005 požádal o rozvod. Soud nejprve dočasně přiřkl péči ženiným rodičům, kteří její nový partnerský vztah odsuzovali. Po několika soudních přích skončily všechny čtyři děti v péči otce.

Podle soudu ve Štrasburku byla žena v Polsku u soudu vyslýchána ohledně svého sexuálního života s novou partnerkou. Ve prospěch stěžovatelky ve Štrasburku hlasovalo šest soudců ze sedmi, jeden byl proti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků