Hlavní obsah
Rakev s Margaret Thatcherovou přinášejí do katedrály sv. Pavla v Londýně. Foto: Stefan Wermuth, Reuters

Pohřeb baronky Thatcherové vyšel na 110 miliónů korun

Britští daňoví poplatníci zaplatili za pohřeb bývalé premiérky Margaret Thatcherové 3,6 miliónu liber (přes 110 miliónů korun). O nákladech informovala televize Sky News s odvoláním na úřad předsedy britské vlády. Poslední rozloučení se odehrálo minulou středu v londýnské katedrále sv. Pavla. Dorazilo na něj zhruba 2300 hostů, včetně královny Alžběty II.

Rakev s Margaret Thatcherovou přinášejí do katedrály sv. Pavla v Londýně. Foto: Stefan Wermuth, Reuters
Pohřeb baronky Thatcherové vyšel na 110 miliónů korun

Jak uvedl úřad premiéra Davida Camerona, rodina Margaret Thatcherové na některé výdaje přispěje, například na květiny či pracovníky pohřební služby.

Největší částku, a to dva milióny liber (asi 61 miliónů korun), představovaly peníze pro policisty, kteří museli být v den pohřbu navíc ve službě. Půl miliónu liber stála samotná ceremonie v katedrále spolu s následnou recepcí v sídle londýnského starosty Mansion House a také rozeslání pozvánek na pohřeb.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Rozloučení s Margaret Thatcherovou v katedrále sv. Pavla

Video: Reuters

Podle mluvčího britského premiéra Jeana-Christopha Graye jde o odhadované částky, nicméně od těch konečných se příliš lišit nebudou. Organizace pohřbu vyvolala ve Spojeném království vzrušené debaty, stejně jako celý politický odkaz expremiérky. Nešlo sice o státní pohřeb, nicméně okázalé rituály "reprezentativního" ceremoniálu s vojenskými poctami ho velmi připomínaly.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Rakev s Margaret Thatcherovou projíždí Londýnem, ke katedrále sv. Pavla přijela královna Alžběta II.

Video: Reuters

Podle kritiků byl smuteční obřad příliš velkolepý a nákladný. Zprvu náklady kritizovali především protithatcherovští aktivisté, později se ale začali přidávat i někteří opoziční politici. Například bývalý labouristický ministr obchodu Peter Mandelson kritizoval "kvazistátní pohřeb" a řekl, že "Margaret Thatcherová nebyla (Winston) Churchill".

Baronka Thatcherová zemřela 8. dubna v Londýně, bylo jí 87 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků